GenelMüzik TeknolojileriTeknolojik Yenilikler

5 Popüler DAW

DAW yazılımları

DAW : Digital Audio  Workstation ( Dijital Ses işleme İstasyonu) 

Uzun yıllar Cubase kullanan bir kişi olarak okuldaki müfredat nedeniyle zorunlu olarak Pro Tools kullanmaya başladım.Bu süreçte pro tools ile olan ilişkim çok memnun ediciydi ve halen devam etmekte. NewImage

Pro Tools ve Avid in sinir bozucu yanları yok değil, özellikle lisanslama konuları, fiyat politikası, sanal enstrümanlardaki sorunlar, plug-in format değişiklikleri RTAS-TDM-AAX, Native sistemlerdeki durumlar HDX ler vs.vs. ama itiraf etmeliyim ki çalışması çok keyifli, kolay sezgisel.

Yıllardır ana DAW yazılımı Pro Tools ancak diğerlerinden de haberdar olmak lazım. Öğrencilerimizin özellikle hangi DAW sorusuna verdiğim : en rahat hangisi ile işinizi yapabiliyorsanız en iyisi odur cevabı bazen yeterli gelmeyebiliyor.

Bu yazıda Pro Tools’un dışında kullanabileceğiniz 5 DAW yazılımından bahsedeceğim.

Steinberg Cubase Pro

Piyasanın en eski DAW yazılımlarından biridir.
Steinberg tarafından geliştirilen şahane bir DAW. Cubase tüm ihtiyaçlarınızı tek başına karşılayacak bir yazılım.Cubase Pro’nun özellikleri arasında 192 kHz, 5.1 surround,ve 32 bit float point destekleyen ses motoru, esnek yönlendirme ve tam otomatik delay compensation(gecikme telafisi) bulunur. Miks ve mastering için tüm temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak 90’ın üzerinde yüksek kaliteli efekt ve sinyal işlemcisi elde beraberinde geliyor. Cubase ile birlikte gelen 8 sanal enstrüman var ki , bu da oldukça harika.
Genel olarak, piyasadaki tüm seçeneklerin dışında Cubase’in Pro Tools’a en yakın DAW olduğu düşünülüyor.

NewImage

 

Logic Pro X

Sadece Mac / OS platformuna özgü tasarlanan Logic Pro X diğerlerine göre düşük fiyatı, Mac OS stabilitesi ve kullanımındaki kolaylıklar nedeniyle çok fazla kullanıcıya sahiptir.

Apple yeni MacBook Pro ile sunduğu Touchbar için Logic Pro X i de güncelledi. Touchbar piyano klavyesi veya kısayollar ve birtakım fonksiyonlar için ayarlanabiliyor.

Logic çok büyük bir ses kütüphanesi ile geliyor. Son güncellemede eklenen Session Horns ve Strings ile çıtayı daha da yükseltti.

Barındırdığı efektler, sanal enstrümanlar, flex vs. gibi özellikleri ile tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir DAWNewImage

Ableton Live

Ben hiç kullanmadım Ableton ile hiç anım yok ama kısaca bilgi verelim ;

Canlı müzik performanslarına entegre olabilen yapısıyla özellikle DJ ler tarafından çok kullanılan ilginç bir DAW. Artık canlı performanslar için standart haline geldiğiniz söyleyebiliriz.
Canlı performansın dışında efektler,sinyal işlemciler ve sanal enstrümanlar ile donatılmış olarak gelen Ableton kullanıcıya istediği kadar basit veya detaylandırdıkça karmaşıklaşabilen bir deneyim sunuyor.Standart versiyonu fiyat olarak rekabetçi bir politika izliyor.
NewImage

Reason

Reason diğerlerinden farklı olarak raf tipi bir arayüz sunuyor. Oldukça büyük bir kullanıcı kitlesi var. Ancak VST-AU veya AAX eklentilerini kullanmadığından kendi içindeki elemanlarla yetinmek gerekiyor ki bunlar da oldukça yeterli.

Tek başına iş bitirebilir ama benim bu konuda müzik türü ile ilgili endişelerim var.Uzun zamandır kullanmadım.

NewImage

 

Studio ONE

İzleyebildiğim kadarıyla sektörün yeni popüler oyuncusu Studio One.

Presonus birkaç yıldır Studio One üzerinde yoğunlaşmış durumda. Diğer DAW yazılımlarından hiçbir eksiği yok. Kullanıcı sayısı sürekli artmakta. Kullanımı kolay, arayüzü başarılı ve birlikte gelen ses kütüphanesi, efekt ve işlemciler ile tam anlamıyla bir DAW.

Kayıt-Miks-Mastering tüm işinizi bununla bitirebilirsiniz. 

Studio One rakiplerine göre düşük bir fiyat politikası izliyor ve bu da yükselmesinin bir diğer nedeni.

NewImage

 

Son Not : 

Bu yazı bir inceleme yazısı değil bazı kullanıcılara ancak fikir verebilir.

Bu DAW yazılımlarının hepsini öğrenebilir, hepsini değişik senaryolarda kullanabilirsiniz ama birinde uzman olmak daha iyi değil mi?

Ben Cubase’ten Pro Tools’a geçtikten sonra şöyle bir bakıyorum da Cubase’e pek dönmüyorum. İŞim gereği unutmamak için hepsini elimde tutuyorum ama örneğin Cubase 8.5 versiyonda kaldı güncellemedim. Hepsinin kullanımında kısayollar farklı ki bu alışkanlığı kazanmak çok zor. Sürekli öğreniyor, yeni birşeyler keşfediyorum.

Size tavsiyem bir DAW yazılımını bütün ihtiyacınızı görecek kadar öğrenin diğerleriyle flört edin.

Okuduğunuz için teşekkürler,

 

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: