Software

Ample Sound Lite Plugins

Ücretsiz yazılımlar serimize 2011 yılında kurulan, sanal stüdyo enstrümanları yapan Ample Sound firması tarafından bize ücretsiz olarak sunulan iki tane plugin önerimiz var. Bir sürelik 119$’dan 89$’a düşen Ample Bass P III ve 169$ olan Ample Guitar M III pluginlerin Lite versiyonları ücretsiz olarak Ample Sound sitesinde indirmeye açıktır.

Peki Lite versiyonu ile orjinali arasında ne farklar var? Ses örnekleri bu duruma paralel olarak dosya boyutu, ses örneklerinin dijitale çevrimi, frekans-perde aralığı ve artikülasyon gibi etkenler üzerinde farklılıklar oluyor. Şimdi bu iki plugini incelerken bu farklılıkları da karşılaştıralım.

Ample Bass P Lite II

Bu plugin içinde kullanılan örnekler Fender Precision Bass tarafından yapılmıştır.

-Bu pluginin ses örnekleri 2851 samples boyutu ise 3.6 GB. Lite versiyonunda ise ses örnekleri 443 samples ve 450 mb olarak ayarlanmıştır. 450 mb ücretsiz bir plugin olmasına rağmen fena sayılmaz.
-Ses örneklerinin dijitale çevrimi olarak orjinali 24bit ve 44.1khz, lite ise 16bit 44.1khz olarak işlenmiştir.
-Perde olarak orjinali B0-F4 olarak 3 oktavdan fazla bir ses aralığına sahiptir. Lite versiyonunda ise D1-F4 olarak aynı durumda 3 oktavdan fazla ses aralığına sahip. Lite versiyonu perde olarak arasında olan fark bass kısımda sadece 1.5 ton yukarda başlaması.
-Ses aralığı konusunda orjinali ile yakın davranıldı fakat artikülasyon olarak fazla eksik bırakıldı. Lite versiyonunda Sustain, Hammer On & Pull Off, Accent gibi sınırlı artikülasyonlar yapabilirken orjinalinde Sustain, Hammer On & Pull Off, Legato Slide, Slide in & out, Palm Mute, Pop, Slap, Tap, Staccato, Accent, Natural Harmonic gibi artikülasyonlar yapma imkanı sunuyor.

Ample Bass P Lite II hakkında daha fazla bilgi için buradan ziyaret edebilirsiniz. Buradan ücretsiz olarak MAC ve PC versiyonlarını indirebilirsiniz.

Ample Guitar M Lite II

Bu plugin içinde kullanılan örnekler Martin D-41 Akustik Gitar tarafından yapılmıştır.

-Bu pluginin ses örnekleri 4062 samples boyutu ise 5.83 GB. Lite versiyonunda ise ses örnekleri 866 samples ve 848 mb olarak ayarlanmıştır.
-Ses örneklerinin dijitale çevrimi olarak orjinali 24bit ve 44.1khz lite ise 16bit 44.1khz olarak işlenmiştir.
-Orjinalinde çalma stili Finger & Strum olarak çalabiliyorsunuz fakat lite versiyonunda sadece Finger olarak çalabilirsiniz.
-Lite versiyonunda Sustain, Hammer On & Pull Off, Palm Mute, Popping 5 articulations gibi sınırlı artikülasyonlar yapabilirken orjinalinde Sustain, Hammer On & Pull Off, Legato Slide, Slide in & out, Palm Mute, Popping, Natural Harmonic, Strum, Slide Guitar 11 articulations gibi artikülasyonlar yapma imkanı sunuyor.

Ample Guitar M Lite II hakkında daha fazla bilgi için buradan ziyaret edebilirsiniz. Buradan ücretsiz olarak MAC ve PC versiyonlarını indirebilirsiniz.

×
1996 / Trabzon / Müzik Teknolojisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: