Miks-MasteringSoftware
Trend

Analiz Eklentileri Bölüm 1: Process Audio Decibel

Son yıllarda yapılan müziklerin dağıtımında sıklıkla görülen ses gürlüğü savaşları (loudness war) durumuna karşın Loudness Unit Full Scale (LUFS), Decibel True Peak (dBTP) ve Dynamic Range (DR) gibi standart değerler belirlendi. Bu değerler doğrultusunda dijital müzik paylaşım platformları ise kendilerine göre değerler belirlemiştir.

Kaynak: www.masteringthemix.com

Bu değerleri yaptığımız işlerde uygulamanın yolu ise master kanalında bu değerleri göstermek için üretilmiş analiz eklentileri kullanmaktır. Toplamda üç bölümden oluşacak şekilde anlatacağımız bu sanal eklentiler ile çalışmalarınızı bu değerler üzerinden takip edip gerekli müdahaleleri uygulayabilirsiniz.

Modüller

Offline Analiz

Decibel eklentisi içinde sunduğu gerçek zamanlı 10 analiz modülü ile yapılacak olan işin düzeylerini belirler. En önemlisi artılarından birisi ek bir cihazı Wi- Fi ya da USB ile bağlayıp senkronlu bir halde bu cihazlar ile birlikte kullanılmasıdır. Bununla birlikte bir parçanın offline analizi yapabilmektedir. İçine eklenen modüllere sağ tıklanıp kalibre etme, boyutunu büyütme ve ek özellikleri gösterme gibi tercihler belirlenebilir.

Sadece ses atölyelerinde kullanılan bir
eklenti olmadığı için çeşitli formatlar ile sunulmaktadır. MacOS ve Windows desteği sunulmaktadır. AAX Native, AU, VST2, VST3 desteği ile birlikte Standalone, iOS ve Android desteği de mevcuttur. Buraya tıklayarak tüm platformlarda bulunan versiyonlarına ulaşabilirsiniz.

Process Audio Decibell

  • Super Meter bölümünde Loudness, dinamikler ve True Peak göstergelerini anlık olarak sunar.

  • LUFS Meter bölümünde parçanızın LUFS değerlerinin kısa, uzun ve birleşik değerlerini anlık olarak sunar.

  • LUFS Histogram bölümünde çalışmamızın ses yüksekliğinin bir histogram grafiğinde zamansal olarak izlemeyi sağlar.

  • VU Meter bölümünde ses sinyalinin VU değeri olarak izlenilmesi amaçlanmıştır. VU Meter iğnesi insan kulağına göre davrandığı için tercih edilmektedir. 0 VU, -12 dBFS değerine eşit olarak modülün kenarında belirtilmiştir.

  • Spectrum Analyzer bölümünde ses sinyali frekans bölgelerine göre dağılımını izleme amaçlanmıştır.

  • Digital Meter bölümünde ses sinyalinin RMS ve Peak değerleri sol ve sağ kanalı gösterecek şekilde ayarlanmıştır.

  • Phase Scope bölümünde ses sinyalinin fazını korelasyon ve denge olarak gerçek zamanlı şekilde gösterir.

  • Stereo Cloud bölümünde ses sinyalinin stereo dağılımını gösterir. Aşağı bölge sol ve sağ dengesini gösterirken, yukarıdan aşağıya olan bölüm ise frekans bölgesini gösterir.

  • Target Validator bölümünde belirlenen LUFS değerine göre uyarı vermeyi amaçlar. Belirlenen değeri aşarsa kırmızı bir “fail” yazısı ile karşılaşılır.

  • Number Box bölümünde LUFS, RMS ve TRUEDYN seviyelerinden Crest Factor, LRA ve True Peak’e kadar olan seviye değerlerini görmemizi sağlar.

×
1996 / Trabzon / Müzik Teknolojisi

User Rating: Be the first one !

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: