BLOGMiks-MasteringMüzik TeknolojileriSoftware

Analiz Eklentileri Bölüm 3: ADPTR Metric AB

İlk bölümde ses gürlüğü savaşları ve bu doğrultuda ortaya çıkan standart değerlerden bahsetmiştik. İlk yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu değerleri yaptığımız işlerde uygulamanın yolu ise master kanalında bu değerleri göstermek için üretilmiş analiz eklentileri kullanmaktır. Burada anlatacağımız birkaç sanal eklenti ile çalışmalarınızı bu değerler üzerinden takip edip gerekli müdahaleleri uygulayabilirsiniz.

Metric AB eklentisi kendi parçamız ile referans aldığımız parça ya da parçaları anlık olarak değerleri ve dinlemeyi karşılaştırmamızı sağlar. Eklenti içine 16 adet parça referans için eklenebilmektedir. 6 analiz alan üzerinde karşılaştırma yapılmasını sağlar.
Dijital ses atölyelerinde kullanılan bir eklenti olduğu için çeşitli formatlar ile sunulmamaktadır. AAX Native, AU, VST2, VST3 desteği mevcuttur ancak Standalone formatı yoktur. MacOS ve Windows desteği mevcuttur. Buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

ADPTR Metric AB

Sol tarafta Peak ve RMS metreleri, ön ayar kaydetme ve genel ayarlar bulunmaktadır. Metrelerin altında Mono, L, S, R, Sides gibi stereo panoramayı farklı açılardan dinleme butonları bulunur. Bunların alt tarafında A/B butonu bulunmaktadır ve bu buton referans parçalar arasında anlık geçiş yapılmasını sağlar.
Genel eklentinin en altında 16 bölümlük şeritler bulunmaktadır. Buraya referans alınacak olan parçalar eklenir. Bu parçalar arasında hızlı geçiş yapılabilir ve bunlar ana parçamızla A/B butonu ile karşılaştırılabilir.

Referans Parça Ekleme Bölümü

Analiz Sekmeleri

Playback sekmesinde bulunan büyük bir dalga tablosu vardır. Referans parçalarının dalga tablosunu gösterir. Bunun altında Volume bölümünde referans parçasının desibeli ayarlanabilir ya da kendi parçamızla Match işlemine tutulup seviyeler eşitlenebilir.

Playback Bölümü

Playback Mode bölümünde parça içinde 4 tane bölüm seçmemizi sağlayan kısım vardır. Seçilen bölgeye atlayıp çalmayı sağlar. Bu seçilen bölgeleri oynatma tercihleri ayarlanabilir ve döngü halinde de çalınabilir. Filters bölümünde referans parçaların ve kendi parçamızın frekans bölgelerine göre incelenmesini ve dinlenmesini sağlar.

Playback Bölümü Seçenekleri

Spectrum bölümünde referans parçalarının ve kendi parçamızın frekans spektrumunu görebileceğimiz büyük bir analiz ekranı vardır. Analiz ekranı aşağısında Display bölümünde spektrum analizinin modları bulunur. Bunlar tekli, ikili ya da katmanlı izleme olarak üç bölüme ayrılır. Spectrum ayarlarında peak çizgisini gösterme, ne kadar süre analiz ekranı tutma, yakınlaştırma ve filtreleme ile beraber analiz gibi seçenekler bulunur.

Spectrum Bölümü

Spectrum Bölümü Ayarları

Correlation bölümünde referans parçalarının ve kendi parçamızın stereo dağılım hareketlerini görebileceğimiz büyük bir analiz ekranı vardır. Analiz ekranı aşağısında Display bölümünde izleme modları bulunur. Bunlar tekli, ikili ya da katmanlı izleme olarak üç bölüme ayrılır. Correlation ayarlarında alanı belirleme, ne kadar süre analiz ekranı tutma, yakınlaştırma, öncesi değerleri görme ve filtreleme ile beraber analiz gibi seçenekler bulunur.

Correlation Bölümü

Correlation Bölümü Ayarları

Stereo Image bölümünde referans parçalarının ve kendi parçamızın stereo panorama üzerinde hareketlerini görebileceğimiz büyük bir analiz ekranı vardır. Analiz ekranı aşağısında Display bölümünde izleme modları bulunur. Bunlar tekli, ikili ya da katmanlı izleme olarak üç bölüme ayrılır. Stereo Image ayarlarında alanı belirleme, ne kadar süre analiz ekranı tutma, panorama analizinin hızı, yakınlaştırma ve filtreleme ile beraber analiz gibi seçenekler bulunur.

Stereo Image Bölümü

Stereo Image Bölümü Ayarları

Dynamics bölümünde referans parçalarının ve kendi parçamızın dinamik alan üzerinde hareketlerini görebileceğimiz büyük bir analiz ekranı vardır. Analiz ekranı aşağısında Display bölümünde izleme modları bulunur. Bunlar tekli, ikili ya da katmanlı izleme olarak üç bölüme ayrılır. Dynamics ayarlarında dinamik alanın hedefini belirleme ve filtreleme ile beraber analiz gibi seçenekler bulunur.

Dynamics Bölümü

Dynamics Bölümü Ayarları

Loudness bölümünde referans parçalarının ve kendi parçamızın LUFS, Peak ve RMS gibi değerlerinin bulunduğu metreler ekranı vardır. Analiz ekranı aşağısında Display bölümünde izleme modları bulunur. Bunlar tekli, ikili ya da katmanlı izleme olarak üç bölüme ayrılır. Loudness ayarlarında bu metrelerin hedef seçimi, hangi codec ile ayarlanması ve filtreleme ile beraber analiz gibi seçenekler bulunur.

Loudness Bölümü

Loudness Bölümü Ayarları

×
1996 / Trabzon / Müzik Teknolojisi

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: