AppleBLOG

Apple TV Renk Kalibrasyonu

Apple, geçtiğimiz günlerde iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte tvOS 14.5 güncellemesini de kullanıma sundu. Bu güncellemenin en büyük yeniliklerinden biri ise Renk Kalibrasyonu.

Bu özellik, televizyonunuzda daha canlı renkler görmenizi sağlayacak.

Ben Samsung NU7400 4K Tv de işlemi yaparken TV dinamik renk ayarındaydı ve işlem başarılı olmadı. Standart veya film moduna aldığınızda kalibrasyon başarıyla sonuçlanıyor.

Dinamik mod ile izlemeye alışkın olanlara renkler başta biraz soluk gelebilir  ama çabucak adapte olabileceğinizi düşünüyorum.

Apple TV ayarlarından görüntü ve ses /renk dengesi bölümüne girdikten sonra telefonunuza gelen bildirim sizi yönlendiriyor. iPhone’un ön kamerasını televizyon ekranında görünen alanın içerisine sığacak şekilde 2,5 cm mesafede tutarak kalibrasyon işlemi gerçekleşiyorsunuz.

Bu sırada iPhone televizyon ekranındaki renkleri ölçüyor ve farklı renklerle teste ederek kalibrasyon işlemini sonuçlandırıyor.İşlem bittikten sonra yeni ayarları kullanıp kullanmayacağınızı onaylamanız gerekiyor.

Kalibrasyon için Apple TV 4 – Apple TV 4K ve iOS14.5 gerekli.

İşlemi yaparken küçük bir video çektim Twitter’dan bağlantısını aşağıda ekliyorum.

Apple.com sitesinden

Mükemmel kalibrasyon için mükemmel ikili.


En iyi görüntü kalitesine ulaşmak için televizyon ayarlarıyla uğraşmak zorunda olduğunuz günler geride kaldı. Apple TV 4K şimdi ekrandaki görüntüyü otomatik olarak kalibre etmek için iPhone’unuzla birlikte çalışıyor. iPhone’unuzu TV’nizin ekranına doğru bir kez tutun. Ardından arkanıza yaslanıp sevdiğiniz programların ve filmlerin tadını çıkarın. Şimdi her biri tam da olması gerektiği gibi olağanüstü görünüyor.

Görüntü ve ses deneyiminde yepyeni bir standart.

Eğlenceyi en canlı haliyle yaşamak istiyorsanız Dolby Vision özelliğine sahip Apple TV 4K tam size göre.

Dolby Atmos ile uyumlu bir ses sistemiyle kendinizi üç boyutlu sesin etkileyici dünyasına bırakın. Apple TV 4K ile gerçek sinema deneyimi evinize taşınıyor.

Yüksek dinamik aralıklı (HDR) videoların kare hızını iki kat artıran Apple TV 4K, daha parlak, daha gerçekçi renkler ve daha ayrıntılı görüntüler sunuyor. Hızlı aksiyon içeren spor yayınları inanılmaz akıcı. Doğa belgeselleri hiç olmadığı kadar canlı. Ve YouTube videoları adeta ekranın dışına taşıyor.

Tabi şunu da belirtmek lazım, son zamanlarda yeni model televizyonlara Apple TV uygulaması eklendi ancak bu sadece uygulama, cihazı çok daha fonksiyonel ve farklı senaryolarda kullanmak mümkün. Akıllı ev Senaryolarında yönlendirici olarak kullanılabildiği gibi benim gibi hala Streamdan ziyade arşivden denizde mi yapıyorsanız ev ağınızın da vazgeçilmez bir parçası oluyor. Ayrıca Apple Arcade servisi ve bir çok uygulamasıyla televizyondan çok daha akıllı olduğu bir gerçek. Her ne kadar Siri Apple TV de halen Türkçe anlamasa da. Gerçi güncellemede geleceği söylenen Samsung televizyonda da halen Türkçe desteği yok ama türkçenin kaderi sanırım .

Ben şu aşamada dördüncü nesil ile gayet mutluyum zaten 4K içerikler için internet hızı çok izin vermiyor ama yeni alacak olanlara 4K modelini önerebilirim. Android telefon kullananlar ve daha önce android TV kutusu kullananlar için hüsran olabilir detaylı bir araştırma yapmadan almalarını önermiyorum.

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: