GenelKişisel

Bilgisayar Dünyasında Yaşadıklarım

 

Neredeyse çocukluk çağlarımdan beri bilgisayar kullanmaktayım.

Commodore, ATARI, PC, Monochrome ekranlardan DOS’a,oradan windows a kadar uzanan yıllar boyunca çevremizde bilgisayar sahibi olan insan sayısının az olması ve Sivas’ta ikamet ediyor olmak ve buna benzer nedenlerle birçokşeyi kardeşlerimle birlikte kendi kendimize öğrenmek zorunda kaldık.

Neredeyse ulaşabildiğimiz bütün dergileri, bilgisayar kitaplarını alıp okuduk.

Babamızın desteği ile donanım güncellemeleri yaptık, yeni ilave kartlar aldık gittikçe bilgisayar dünyası bizim için bir tutkuya dönüştü.Etrafımızda soru sorabileceğimiz kimse yoktu ve sürekli sorun çıkaran işletim sistemi (windows) konusunda oldukça deneyim kazandık.

İş hayatına atılıp gelir sahibi olduğumdan beri de bu alanda ciddi paralar harcadım ve birçok donanım aldım. Müzik ve bilgisayar birleşiminde Sivas’ta ilk çalışmaları yaptım ve birçok insana yardımcı oldum.

Gerek sistem kurmada,gerek yazılımlar, gerekse kullanmayı öğretmek konusunda olabildiğince herkese yardım etmeye çalıştım.

Artık günümüzde bilgisayarlar daha ulaşılabilir durumda. Bu nedenle birçok insan bilgisayar sahibi oluyor. Hele müzik ile ilgili kişiler de kayıt vs. konularına fütursuzca giriş yapıyorlar.

Etrafımdaki insanların soruları, kullandığım Windows sistemlerinin saçmalıkları ve bazı farklı nedenlerle çalıştığım bilgisayar platformunu değiştirdim.

İlk önce Linux kullandım. Ama birçok insan halen peşimi bırakmadan saçma sapan sorular ve fütursuz istekleriyle beni bunaltmayı sürdürdü.

Nihayet tamamen farklı olan ve herkesin tercih etmeyeceği OS X ( Macintosh) Platformuna geçtim.

iMAC satın aldım. Yazılımları ise elimde olmayanları satın alarak lisanslı olarak kullanmaya başladım.

PC kullanıcıları CUBASE 5 crack olarak kullanıyorlar. Ben Lisanslı Cubase 4 ile devam ediyorum çünkü Pro Tools ve Logic ile daha fazla çalışıyorum.

Zaman zaman farklı kişilerle sohbetlerde ne kadar anlatsam da ” bana bir Cubase çeksene” yada ” Pro Tools u kopyalarmısın” gibi istekler halen devam etmekte. Kullandığım yazılımlar lisanslı ve OS X  sürümleri olduğundan kopyalayamam, kopyalasam da çalıştıramazsınız.

Yine yakındığım bir konu  rahatsız edici soru ve isteklerle sohbet etme girişimleri.

Öğrencilerimle işim gereği sürekli bir ders durumundayım ve bundan asla şikayet etmem üstelik memnunum bu durumdan. Ama çok amatör kişilerle bilgisayar,müzik,kayıt,program,vs. konularında konuşmaktan ( genelde soru cevaplamak şeklinde olan konuşmalar ) sıkılıyorum.

İsteyen yanlış anlayabilir bu yazdıklarımı. Böbürlenme, kendini beğenmişlik olarak algılayabilir. Herkesin kendi tercihi. Ama benim böyle bir niyetim yok. Konuşmalardan bende zevk almak istiyorum ama olmuyor. Çok amatör hatta saçma sapan sorular, anlamsız teleffuzlar, cahilce sorular bunalttı artık.

Özetle ; MAC ve Lisanslı yazılımlar kullanıyorum. Kimseye yazılım veremem. Versem de kullanamaz.

Öğrencilerimin ve az sayıda arkadaşımın dışında teknolojik muhabbetlerden hoşlanmıyorum.

Kullandığım harici disklerim dahi MAC Journalled formatlı. Veri alşverişi yapamayız. Yakın çevrem dahil kimseden birşey (özellikle yazılım vs.) istediğimi gören olmamıştır.Müzik , mp3 vs. de dahil.

Images

Birde iPhone konusu var ki tam bir komedi.

Arkadaş,iş,okul çevremde bildiğim ilk iPhone 4 alan kişilerden biriyim (belki ilk) .

Aldığım gün daha kimseyi aramadan Jailbreak yaptım. Çok verimli bir şekilde kullanıyorum ve telefonumla çok mutluyum.

Elindeki telefonun işletim sistemini ve özelliklerini bilmeyen biri ile iPhone muhabbeti yapmak beni yoruyor. Çektiğim videoyu bluetooth ile göndersene diyerek isteyen süperzekalılar var. HD görüntüyü bluetooth ile aktarmak ; 10 dakikalık görüntü birde, düşünün.

Uzun lafın kısası ; Birçok eğitimdeingilizce ifadeleriyle basic ,intermediate, advanced, expert seviyeleri var. Expert seviyesindeki birisi basic seviyesinde biriyle konuşmaktan zevk almaz. Sadece sorulara maruz kalır ve zamanla yorulur. Tanıyan tanımayan herkese duyurulur.

Sevgilerimle….

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: