Alet EdevatGeneliPhoneographyKategorilenmemişWeb Siteleri

Dji Osmo Mobile 3

Zaman zaman bir takım video işleri yapıyorum ve bu işler için genelde cep telefonumu kullanıyorum. Yapılan çalışmalar da ihtiyaç olduğunda ise kamerası olan tanıdıklarım ve kardeşimden yardım alıyorum.Çünkü kameram yok. 🙂

Son çalışmamız Sivas için Söyle projesinde done ve timbal kullandık. Başarılı bir operatör arkadaşımız çekimleri yaptı ve ben de bir timbal almaya karar verdim. Bir çok model inceledim, YouTube videoları izledim ve Zyihun Smooth 4 model timbal almaya karar vermiştim ki DJI Cosmo Mobile 3 ü duyurdu. Marka olarak daha güvenli olduğundan ve yazılım desteğinden dolayı kararımı bu yönde değiştirdim. Ne var ki henüz ülkemizde satılmıyordu. Önsipariş açıldığında takibe aldım ve yakın zamanda satış başladı.

Distribütörde Combo model (çanta-tripon içeren paket) halen yoktu . Combo model için 1200-1400 TL arası fiyatlar vardı.

N11 de bir satıcıda 990 TL ye garantili combo model bulunca almaya karar verdim.

Planım bununla daha çok doğa videoları çekmek (ayağımdaki sakatlık izin verirse)

Kutu açılış videoları yapmıyorum aslında ama eğlence olsun diye kızımdan rica ettim o da sağolsun kutu açılışı yaptı amatörce çektik YouTube ile yayınladık.

Şimdi gelelim Gimbal konusuna ve Dji Osmo Mobile 3 e

Gimbal :

Kelime anlamına baktığımızda Gimbal ‘dengeleme halkası’ ya da ‘Yalpa’ anlamına geliyor. Gimbal adı verilen ürünler ise üzerinde 2 ya da 3 adet motor bulunan ve titreşimi engelleme ya da yok etmeyi hedefleyen cihazlardır. Üzerlerine yerleştirilen video kayıt yapabilen cihazlardaki taşımadan kaynaklanan sarsıntıyı minimize etmeye yarayan bu cihazların temel mantığı titreşim yönünün aksine hareket sağlamalarıdır.

Bu aksi yönde hareket Gimbal’ın üzerinde bulunan algılayıcılar sayesinde üretilir. Hareket yönünü hisseden algılayıcı, Gimbal’ın üzerinde bulunan motorlara ters yönde hareket etmeleri talimatını gönderir. Bu hareketin sağlanması için bütün Gimbal modellerinin üzerinde pil bulunur. Çünkü mekanik olarak yapılan bu işlem için ek güce ihtiyaç vardır.

https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/author/ozgur_cetin/


Neler yapılabilir?

Kullandığınız cihaza uygun bir Gimbal ile koşarken video kayıt edebilir, birçok aksiyon sahnesini kesintisiz ve sanki özel bir eksende imiş gibi çekebilirsiniz. Video anlamında büyük kolaylık sağlayan Gimbal çözümleri, çok pahalı olan SteadyCam cihazlarının yaptığı işi neredeyse benzer kalitede yapabilir.

2 ya da 3 eksenli 

Gimbal ürünleri 2 (X, Y) ya da 3 (X, Y, Z) eksenli olarak tasarlanabilirler. 2 eksenli olanlar haliyle daha ucuz üretilebilirler. Günümüzde standart bir Gimbal modelinin fiyatı eksen sayısına göre 250-300 TL’den başlar. 8 hatta 10 bin TL’ye kadar Gimbal modelleri bulunur. Ucuz olan cihazlar tek elle taşınabilen ve genelde 2 eksen desteği sunan modellerdir. Bunlar ağırlıklı olarak GoPro ve benzeri aksiyon kameraları taşıyabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir.

Pahalı ve 3 eksen desteği sunan modeller ise ağır bir DSLR, ağır bir objektif kombinasyonu taşıyabilecek güce sahiptir. Bu tip 3 eksen ve ağır cihaz desteği sunan Gimballar genelde iki elle taşınır.

Kameralı olanları da var

Bazı markaların üzerinde standart olarak kamerası bulunan ve genelde tek elle taşınan Gimbal modelleri de vardır. Bu cihazlar ek bir kamera ihtiyacını da ortadan kaldırdıkları için tercih sebebi olabilir.

Kendiniz de yapabilirsiniz

Gimbal denince gözünüz korkmasın. Bu işlere yatkın biriyseniz ve orta/ileri seviyede elektronik bilginiz varsa gerekli parçaları alarak siz de Gimbal yapabilirsiniz. Çok kolay bir işlem olmasa da uygun bilgi ve beceriye sahipseniz piyasada satılan hazır kitlerle siz de Gimbal geliştirebilirsiniz.

Sadece mekanik olanları da var

Her ne kadar Gimbal cihazları elektronik olsa da onlarla benzer işi gören mekanik çözümler de bulunuyor. Genelde ucuz olan bu cihazlar ağırlık merkezini sabitlemeye yarayan çözümlerdir ve Gimbal olarak adlandırılmazlar. Çünkü bu tarz bir cihazın Gimbal olabilmesi için elektronik olarak titreşim dengeleme sistemine sahip olması gerekir. Ancak bu mekanik cihazlar da özellikle amatör kullanımda tercih edilir. Fiyatları makuldür ve kullanımları da kolaydır.

Biz videoda basitçe kutuyu açtık, zaten çok mükemmel hazırlanmış inceleme videoları var ben buraya en iyisini ekliyorum izlersiniz.

DJI MOBILE 3

Videolarınızı DJI Osmo Mobile 3 Gimbal Combo ile dönüştürün. DJI’ın, titremeleri etkin bir şekilde engellemenize ve kusursuz, titremeyen videolar çekmenize yardımcı olmak amacıyla iPhone için tasarladığı en katlanabilir, hafif ve taşınabilir 3 eksenli sabitleme aparatı. Bu kombine paketin içinde, Osmo Mobile 3 Gimbal ile birlikte bir tripod, taşıma kutusu ve hemen çekim yapmaya başlamanıza yardımcı olacak diğer temel aksesuarlar da bulunuyor.

Titremeyi yok edin

Bu üç eksenli gimbal olağanüstü kusursuzlukta, stabilize edilmiş videolar çekmenizi sağlar. Çok hafif ve duyarlı tasarımı hareketlerinizi gerçek zamanlı tepki vererek yakalamak istediğiniz ana daha fazla odaklanmamızı sağlar.

Katlanabilir eğlence

Ağırlığı 406 gramın da altında olan Osmo Mobile 3, sırt çantanızda her yere götürebilmeniz için kullanışlı bir şıklığa, hafifliğe ve katlanabilirliğe sahiptir.

Sizin hikayeniz, size ait bir an

Story moduyla, kendi eşsiz hikayenizi kolayca ve yaratıcı bir şekilde kaydedin ve paylaşın. Bu mod, otomatik bir şekilde hareket, müzik ve başka efektler ekleyerek çekimlerinizi saniyeler içinde dönüştürüp mükemmelleştiren birçok şablon sağlar.

Hareketler ve selfie’ler

Selfie çekmek veya kaydetmeye başlamak için yapmanız gereken tek şey basit bir harekettir. Hem ön hem arka kamera Hareket Kontrolü’nü algılayabilir. Bu, tek başınıza yaptığınız seyahatleri veya grup çekimlerini kaydetmenizi çok kolaylaştırır.

Resmi tanıtım videosu

ActiveTrack 3.0 ve Hyperlapse hype

Hızlı hareketler gerektiren sahneleri seçmek istiyorsanız, izlemeye başlamak için tetikleyiciye basmanız, bir hareket yapmanız veya telefonunuzda bir süjeyi seçmeniz yeterlidir. ActiveTrack 3.0 derin öğrenme ve bilgisayarla görü teknolojisini bir araya getirerek sorunsuz ve güvenilir izleme teknolojisinin zemini oluşturur. Ayrıca, EIS (Electronic Image Stabilization/Elektronik Görüntü Stabilizasyonu) ve gimbal stabilizasyonunun güçlü ortak etkisi Hyperlapse videoları çekmek için idealdir. Kayıt sırasında süjenizi takip eden daha da eşsiz Hyperlapse videoları oluşturmak için ActiveTrack 3.0 özelliğini etkinleştirin.

Yaratıcı çekim modları

Panorama modunda, tüm bir manzarayı otomatik 3×3 ve 180° panoramayla çekebilirsiniz. Timelapse ile zamanı ve hareketi yoğunlaştırarak büyüleyici sonuçlar elde edin. Hareketlerin başka çekim modlarında kaçırabileceğiniz her ayrıntısını kaydetmek için Slow Motion modunu kullanın.

DJI Mimo uygulamasıyla çekim yapın, düzenleyin ve paylaşın

DJI Mimo uygulaması, eğitim videoları, akıllı modları ve yaratıcı şablonlarıyla, yaratıcılığınızı geliştirmenize ve içeriklerinizi sosyal medyada paylaşmanıza yardımcı olur.

Tek elle hızlı kontrol

İyi yerleştirilmiş düğmeleri ve kullanıcı dostu işlevleri sayesinde Osmo Mobile 3 tek elle rahatça kullanılabilir ve daha fazla hareket serbestliği ve çok yönlülük sunar. Dikey moddan hızla yatay moda geçiş yapmanıza sağlayan Quick Roll da diğer yararlı işlevlerinden biri.

Öne Çıkan Özellikler

iPhone’unuz ile kolayca, stabilize edilmiş film gibi videolar çekin

iPhone’unuzu hemen takıp çekiminizi yapın, düzenleyin ve DJI MIMO uygulamasıyla paylaşın

Her yere taşınabilen katlanabilir ve çok hafif tasarım

Story moduyla otomatik olarak profesyonel görünümlü videolar oluşturun

Anında selfie çekmek veya kaydetmeye başlamak için Hareket Kontrolü’nü kullanın

Active Track 3.0, siz hareket ettiğinizde çekimi kusursuz ve güvenilir bir şekilde sürdürmenizi sağlar

Büyüleyici Hyperlapse videoları çekin

Yaratıcı çekim modları (Panorama, Timelapse, Slow Motion) ile hayal gücünüzü serbest bırakın

Kullanışlı düğmeler ve bir tetikleyiciyle tek elle, daha kolay kullanım

Spor moduyla hızlı eylemleri ve dinamik hareketleri kaydedin

Kutunun İçindekiler

DJI Osmo Mobile 3 gimbal

DJI Osmo Grip tripod

DJI Osmo Taşıma kutusu

Güç kablosu

Saklama kılıfı

Bileklik

Kaymayı engelleyen pedler

Teknik Özellikler

Yükseklik: 28,5 cm

Genişlik: 12,5 cm

Derinlik: 10,3 cm

Ağırlık: 405 g

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: