Müzik TeknolojileriNotasyonSoftware
Trend

Dorico Güncellemeleri 4.2

Dorico Güncellemeleri 4.2

Dorico 4.1 güncellemesinden 3 hafta sonra 4.2 yi yayınladı.

Perküsyon editörü, Linked mode, Automation Data ve diğer bazı iyileştirmeleri kapsayan 4.2 ye kısaca bakalım.

Perküsyon editörü

Dorico 3.5’in Play modunda kullanışlı bir perküsyon editörü vardı, Dorico 4 ve sonrası için değiştirilen editörlerde bazı sorunlar da ele alınmış.
İlk olarak, her enstrüman için birden fazla çalma tekniği tam olarak desteklenmiyordu, bu yüzden farklı çalma teknikleri için notalar oluşturamıyordunuz (hatta göremiyordunuz); ikincisi, nota süreleri yalnızca nota seçildiğinde görüntüleniyordu, bu da editördeki ekranı notalı müzikle ilişkilendirmeyi zorlaştırıyordu; üçüncüsü, kalem aracıyla veya bateri aracıyla tek tek notlar oluşturabilseniz de, yalnızca birer birer nota oluşturabiliyordunuz ve vurmalı çalgı kitindeki bir enstrüman için yazılmış bir notu alıp kitteki başka bir enstrümana sürüklemek imkansızdı.

Dorico 4.2’deki yeni perküsyon editörü tüm bu eksiklikleri ele alıyor. Kitteki her enstrüman artık her haritalanmış çalma tekniği için ayrı bir sıra göstererek, normal vuruşlar oluşturmayı  veya bir trampet için cross stick veya rim vuruşlarını oluşturmayı veya açık ve kapalı hi-hat’leri kolayca yazmayı sağlıyor. Nota süreleri her zaman görüntülenir, bu nedenle perküsyon düzenleyicide gördüklerinizi müzik alanındaki notalarla ilişkilendirmek daha kolaydır. Notaları enstrümanlar arasında veya aynı enstrümanın farklı teknikleri arasında serbestçe sürükleyebilirsiniz.

Bunun ötesinde, baget aracı büyük bir yükseltmeye sahiptir: tek bir hareketle  bir not akışı girmek için bir enstrümana ait bir satıra tıklayıp sürükleyebilirsiniz. Kaldırmak için baget aracıyla mevcut herhangi bir notaya tıklayın.Bateri aracı etkin olduğunda, kitteki her enstrümanın kendi grid çözünürlüğü olabilir, böylece bir not eklemek için davul çubuğuyla tıkladığınızda veya bir satır boyunca sürüklediğinizde, oluşturulan notaların kick snare ve hi-hat’te farklı bir süresi olabilir. Yeni perküsyon editörü de hızlı bir şekilde davul yazmanın en sevdiğiniz yolu haline gelebilir. Kullanımı çok eğlenceli.

Linked mode

Key Editor’dakiLinked modun arkasındaki fikir basit aslında; müziğiniz üzerinde çalışırken oryantasyon sağlamak, müzik alanındaki standart notasyon ile Key Editor’daki piyano rulosu arasında serbestçe ileri geri geçiş yapmak.

Dorico 4.2’de, Linked Mode artık tüm sistemi görünümde tutmaya çalışmıyor, yakınlaştırma seviyesini asla kendi başına ayarlamıyor (yatay veya dikey olarak) ve piyano rulosunu yakınlaştırdığınızda veya kaydırdığınızda linked modu devre dışı bırakmıyor. Bunun yerine, müziğin etrafında gezinirken, Dorico seçimi görünüme getirmek için piyano rulosunu hareket ettirir ve hareket yumuşak bir kaydırma kullanır, böylece az önce hareket ettiğiniz yönü söyleyebilirsiniz. Linked modu devre dışı bırakmak istiyorsanız, yapabilirsiniz, ancak  bunu genel olarak çalışmak için çok daha rahat bir yol gibi görünüyor. 

Ayrıca, Key Editör ile mouse etkileşimininde yapılan iyileştirmelerle  , kaydırma ve yakınlaştırma her zamankinden daha iyi olmuş.

Automation data

Bu güncelleştirmedeki bir diğer önemli iş akışı geliştirmesi, Key Editörün Expression ve CC bölümüne girdiğiniz MIDI CC verileri ve dinamiklerde yapılan düzenlemeler gibi verilerin artık müziği kopyalayıp yapıştırdığınızda kopyalanıp yapıştırılmasıdır. İster Ctrl+C/X/V ile normal kopyalayıp yapıştırın, ister seçimi yinelemek için R kullanın ya da Alt+tıklama tuşlarını kullanın, seçilen notaların ve kalanların aralıklarındaki tüm otomasyon verileri notalı malzemeyle birlikte kopyalanır ve yapıştırılır.

Tek istisna, şu anda otomasyon verilerini yanlarında taşımayan Explode ve  Reduce’dir.

Diğer geliştirmeler

Dorico 4.2 ayrıca, şarkı sözleri için asılı noktalama işaretlerinin işlenmesinde bazı artımlı iyileştirmeler içerir (ilk olarak Dorico 4.1’de tanıtılmıştır) ve kullanıcı proje şablonlarını daha iyi ele alır – Artık notalarınızı Hub’ın Yeni Oluştur sayfası aracılığıyla oluşturursanız, şablonlarınızda belirtilen müzik ve metin yazı tiplerini sıfırlanmaz. Ayrıca, Dorico’nun VST eklentilerinin ve MIDI aygıtlarının belirli kombinasyonlarını kullanırken kilitlenmesine neden olabilecek bir sorun için önemli bir düzeltme de dahil olmak üzere 30’dan fazla hata düzeltmesi yapılmış ve bir kez daha kaynak kitaplık olarak belirtmek için Kitaplık Yöneticisi’nde .doricolib dosyalarını sürükleyip bırakmanıza olanak tanıyor.

Bu güncellemedeki diğer tüm değişiklikleri okumak için lütfen Dorico 4.2 Sürüm Geçmişi PDF’sine bakın..

Daha fazlası için Steinberg.net üzerinden ilerleyiniz…

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

0

User Rating: 5 ( 1 votes)
Kaynak
Steinberg Dorico

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: