AppleBLOG

iOS 11’e İlk Bakış – Apple (TR)

iOS 11

iPhone için büyük bir gelişim. iPad için büyüleyici bir değişim.

iOS 11, dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi iOS için yeni bir standart belirliyor. iPhone’u her zamankinden daha iyi, iPad’i ise hiç olmadığı kadar yetenekli hale getiriyor. Ve şimdi, artırılmış gerçekliğe yönelik oyun ve uygulamalar için inanılmaz olasılıklara da ev sahipliği yapıyor. Kısacası iOS 11 sayesinde iPhone ve iPad en güçlü,
en kişisel ve en akıllı hallerine bürünüyor.

iPad.
On parmağında 11 marifet.

iOS 11, çalışmak, eğlenmek ve öğrenmek için her zaman birbirinden güçlü yollar sunan iPad’e yepyeni bir hayat veriyor. Yeni özellikleri ve yetenekleri sayesinde çok daha fazlasını çok daha hızlı ve kolayca yapmanızı sağlarken aynı zamanda daha güçlü ve kişisel bir deneyim sunuyor. Şimdi dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Çünkü o güce sahipsiniz.

 

 

Dosyalar.
Nerede olursa olsunlar, hep buradalar.

Yeni Dosyalar uygulaması tüm dosyalarınızı bir araya getiriyor. Böylece hepsini tek bir yerde görebiliyor, arayabiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Son kullandığınız dosyalar için özel bir yeriniz bile var. Üstelik yalnızca iPad’inizdekiler için değil; uygulamalarınız, diğer iOS aygıtlarınız, iCloud Drive ve Box veya Dropbox gibi diğer hizmet sağlayıcılarında depoladığınız tüm dosyalar için.

 

 

Yeni Dock.
Alt tarafı, tamamen değişti.

Yeni Dock, iPad’in temelinde yapılmış bir değişim. O an hangi ekran açık olursa olsun, tek bir kaydırma hareketiyle uygulamaları açabiliyor ve aralarında hızla geçiş yapabiliyorsunuz. Dilerseniz favori uygulamalarınızı ekleyerek Dock’unuzu kişiselleştirebiliyorsunuz. Ve siz çalıştıkça Dock’unuz da sizin için çalışıyor, değişiyor. Akıllı öneriler ile, son açtığınız ya da iPhone veya Mac’inizde son kullandığınız uygulamalar Dock’un sağ tarafına ekleniyor.

 

 

Multitasking.
Her yönden daha yetenekli.

iOS 11 ile aynı anda birden fazla iş yapmak şimdi çok daha kolay ve doğal. İkinci bir uygulama açmak isterseniz doğrudan Dock’tan açabilir, açık olan iki uygulamayı Slide Over veya Split View görünümlerinde aynı anda kullanabilirsiniz. Slide Over’da ikinci uygulamayı sola da sürükleyebilirsiniz. Ve yeniden tasarlanmış Uygulama Değiştirici ile, favori App Spaces’ınıza dönebilirsiniz.

[highlight color=”red”]Artık tam multitasking olmuş yani :-)[/highlight]

 

 

Sürükle ve Bırak.
Şimdi iPad’e taşındı.

Sürükle ve Bırak şimdi iPad’de. Yani metinleri, fotoğrafları ve dosyaları bir uygulamadan
diğerine kolayca taşıyabilirsiniz. iPad’in göz alıcı büyüklükteki Multi-Touch ekranına göre tasarlanan bu deneyim tam anlamıyla büyüleyici. Sadece tek dokunuşla, ekranın herhangi bir yerindeki neredeyse her şeyi taşıyabilirsiniz.

 

 

 

 

Apple Pencil.
Çok daha yetenekli olduğunu [highlight color=”green”]vurgulamak[/highlight] istedik.

iOS 11, iPad Pro için Apple Pencil’ı daha çok yönlü, güçlü ve doğal bir hale getiriyor. Böylece not alma, çalışma veya yaratıcılık gibi her türlü konuda çok daha pratik olabiliyorsunuz.

Anında İşaretleme

Şimdi bir PDF’i veya ekran görüntüsünü hızla ve kolayca işaretleyebilir, üzerine notlar alabilirsiniz. Birinci adım, Apple Pencil’ınızı alın. İkinci adım, ekrana dokundurun. Ve üçüncü adım, hemen yazmaya başlayın. Adı üstünde, Anında İşaretleme.

Anında Not Alma

Apple Pencil’ınızla Kilit Ekranı’na dokunun ve hemen not almaya başlayın. Yazdığınız ve çizdiğiniz her şey Notlar uygulamasına kaydedilsin.

Satır İçi Çizim

Notlar uygulamasında bir şeyler çizdiğinizde veya karaladığınızda, var olan metinler otomatik olarak kenara çekilsin. Dilerseniz Mail uygulamasında da satır içi çizimler ekleyebilirsiniz.

Belge Tarama ve İmzalama

Notlar uygulamasındaki yeni Belge Tarayıcısı, belgeleri otomatik olarak algılayıp tarar, kenarları keser ve eksendeki eğrilikleri veya yüzeysel parlamaları düzeltir. Apple Pencil ile belgelerdeki boş kısımları doldurabilir, imza atabilir ve ardından belgeyi kolayca kaydedip paylaşabilirsiniz.

 

 

 

QuickType klavye.
Hızını anlatmaya kelimeler yetmez.

Harfler, rakamlar, semboller ve noktalama işaretleri şimdi aynı klavyede. Yani artık sürekli geçiş yapmanız gerekmiyor. İhtiyaç duyduğunuz karakteri seçmek için ilgili tuşa dokunup hafifçe aşağı kaydırmanız yeterli.

iPhone ve iPad. Vazgeçilmezler şimdi daha da vazgeçilmezler.

iOS 11 sayesinde iPhone ve iPad sizden bir şeyler öğrenebilecek kadar akıllı hale geliyor. Öyle yetenekliler ki, size çok daha güçlü ve kişisel bir şekilde yardımcı olabiliyorlar. Ve sizinle öyle uyumlular ki, siz daha sormadan istediğinizi yapıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Live Photos.
Hiç olmadıkları kadar canlılar.

Şimdi Live Photo’larınız çok daha etkileyici, yaratıcı ve eğlenceli.

Siri.
Daha kişisel bir kişisel asistan.

iOS 11’de, dünyanın en popüler akıllı yardımcısı
size daha da yardımcı olmaya hazır. Siri, gelişmiş yapay zeka ve öğrenme teknolojileri sayesinde yaşamınızın daha da önemli bir parçası haline geliyor.
Tüm gün, her gün.

Sizi daha yakından tanıyor. Size daha da yardımcı oluyor.

Siri, iOS 11 ile sizin için daha fazlasını yapıyor.
Sizi zamanla daha iyi tanıyor, isteklerinizi tahmin edebiliyor ve hatta siz daha sormadan önerilerde bulunabiliyor. Üstelik size dair bildiği her şey uçtan uca şifreleniyor, böylece kişisel bilgileriniz hep gizli kalıyor.

Apple Music, müzik zevkinizi çok iyi biliyor.
Böylece Siri’den bir şarkı çalmasını istediğinizde çok sevdiğiniz bir şarkı çalmaya başlıyor. Veya çok seveceğiniz bir şarkı. Üstelik Siri, “Bu şarkıda çalan baterist kim?” gibi müzikle ilgili sorularınızı da yanıtlayabiliyor.

Siz bir mesaj yazarken Siri size film ismi veya yer adı gibi son zamanlarda göz attığınız şeyleri önerebiliyor. Hatta arkadaşınıza yolda olduğunuzu iletmek istediğinizde tahmini varış saatinizi bile söylüyor.

Siri o sırada okumakta okuduğunuz şeyleri temel alarak size Safari aramaları öneriyor. Bir randevuyu veya bir seyahat sitesinden bulduğunuz uçak biletini onayladığınızda onu takvime eklemek isteyip istemediğinizi soruyor.

 

 

 

Apple Music. Arkadaşlarınıza kulak verin, yeni müzikler keşfedin.

Şimdi en sevdiğiniz arkadaşınız çok seveceğiniz yepyeni şarkılar ve sanatçılar keşfetmenize yardımcı olabilir.Apple Music profillerinden hem arkadaşlarınızın paylaştıkları çalma listelerini hem de en sık dinledikleri albümleri ve istasyonları görebilirsiniz.

Denetim Merkezi. Kontrol sizde.

iOS 11’deki yeniden tasarlanan Denetim Merkezi’ni kişiselleştirebilir, böylece en sık yaptığınız şeylerle ilgili ayarları değiştirebilirsiniz. İlham geldiğinde hazır olmak mı istiyorsunuz? Sesli Notlar denetimlerini ekleyin. Tek dokunuşla oturma odasındaki ışıkları kısmak mı istiyorsunuz? Ev denetimlerini ekleyin. Veya daha da fazla komut çalıştırabilmek için Denetim Merkezi’nde 3D Touch özelliğini kullanın.

Kilit Ekranı. Tüm bildirimleriniz elinizin altında.

Kilit Ekranı şimdi her zamankinden daha marifetli. Tüm bildirimlerinize ulaşmak için parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı kaydırmanız yeterli. Tıpkı bir stor perdeyi aşağı çeker gibi. Bir bakışta hem en son bildirimlerinizi hem de cevapsız olanları aynı yerde görüntüleyebilirsiniz.

Rahatsız Etme modu. Yola çıkın, yolunuzdan çıkmayın.

Şimdi iPhone’unuz direksiyon başında olabileceğinizi algılıyor ve yol boyunca aramaların, mesajların ve bildirimlerin dikkatinizi dağıtmasını engelliyor. Size ulaşmaya çalışanlara da o an araç kullanmakta olduğunuzu otomatik olarak bildiriyor.

Harita.
Her şey yolunda. Hem içeride hem dışarıda.

İ ster macera dolu bir yolculuğa gidiyor olun isterseniz yeni keşfettiğiniz bir restorana, Harita ile seyahatiniz boyunca her şey yolunda gidiyor. İç mekan haritalarından şeritler konusunda sizi yönlendiren oklara kadar birçok yeni özellik sayesinde, bir yerden bir yere ulaşmak şimdi hiç olmadığı kadar kolay.

Dünya çapında yüzlerce havaalanının ve alışveriş merkezinin ayrıntılı haritalarına göz atın. Örneğin, havaalanında güvenlikten geçtikten sonra gidebileceğiniz restoranları veya bir alışveriş merkezinin üçüncü katındaki mağazaları öğrenin.

Harita şimdi navigasyonla bir yere giderken dönüşleri veya çıkışları kaçırmamanız için hangi şeritte olmanız gerektiğini gösteriyor. Ayrıca yoldaki hız limitlerini de.

 

QuickType klavye.
Tek parmak klavye.

Bir elinizde kahve mi var? Diğer elinizle yazabilirsiniz. Sadece emoji düğmesini basılı tutun ve tek elle yazmayı seçin. Tüm tuşlar anında baş parmağınıza yaklaşsın.

Otomatik Kurulum. Hızlı bir başlangıç yapın.

Yeni iPhone’unuzu veya iPad’inizi mevcut iOS aygıtınıza yaklaştırın; birçok kişisel ayarınız, tercihiniz ve iCloud Anahtarlığı’ndaki parolalarınız anında güvenli bir şekilde aktarılsın. Ya da teknik olarak açıklayalım: çocuk oyuncağı.

 

 

 

iOS 11 ile uyumlu aygıtlar.

iPhone

 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5s

iPad

 • 12.9 inç iPad Pro (2. nesil)
 • 12.9 inç iPad Pro (1. nesil)
 • 10.5 inç iPad Pro
 • 9.7 inç iPad Pro
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad (5. nesil)
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2

iPod

 • iPod touch (6. nesil)

Kaynak: iOS 11’e İlk Bakış – Apple (TR)

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: