Apple

iOS Hakkında

Teknoloji sitelerinde sürekli telefon karşılaştırmaları yapılıyor, kullanıcılar kendi aralarında Samsung – Apple karşılaştırmaları yapıyor ve ben bunlara gülüp geçiyorum.
Neticede olay aslında telefonların donanımından çok işletim sistemiyle alakalı. Şöyle ki ; Sıradan bir Android telefon Ram belleği su gibi içerken iOS işletim sistemine sahip bir iPhone bu konuda çok yeteneklidir.O nedenle çekirdek tartışmaları, ram ya da kamera pixell tartışmaları bitmese de ben kendi seçimimden memnunum. Bu yazı da Apple sitesinden derlemelerle iOS nedir ne değildir e bakacağız.

 

“Dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi.
iOS 9, kullanımı kolay arayüzü, inanılmaz özellikleri ve güvenliğiyle, iPhone, iPad ve iPod touch’ın temelini oluşturur. Güzel görünecek ve güzel çalışacak şekilde tasarlandığı için en basit görevleri bile daha çekici hale getirir. Ve iOS 9, Apple donanımlarında bulunan ileri teknolojilerden tam olarak yararlanmak üzere geliştirildiği için, aygıtlarınız daima zamanın çok ötesindedir.”

Apple böyle diyor. Biraz kendini beğenmişçe gelebilir ama üzgünüm doğru söylüyor.

“Zarif ve kullanıcı dostu arayüz.

iPhone, iPad veya iPod touch’ı elinize ilk defa aldığınız andan itibaren, nasıl kullanacağınızı bilirsiniz. Çünkü iOS, kolay anlaşılacak şekilde tasarlanmıştır. Basit ama güzel Ana Ekran, sizi yerleşik uygulamaların ve özelliklerin her birini keşfetmeye davet eder. Böylece, en sevdiğiniz web sitelerinde gezinmeye, ihtiyacınız olan şeyi bulmak için arama özelliğini kullanmaya veya uygulamalar arasında zahmetsizce geçiş yapmaya anında başlayabilirsiniz. Ne yapıyor veya hangi uygulamayı kullanıyor olursanız olun, her şey kolay, doğal ve hatta eğlenceli hale gelir.”

Birbirleri için yaratılmış yazılım ve donanım.
Apple; iPad, iPhone ve iPod touch için hem donanım hem de işletim sistemi tasarladığı için, her şey harika bir uyum içerisinde çalışır. Böylece uygulamalar; çift çekirdekli işlemci, hızlandırılmış grafikler, kablosuz bağlantı antenleri ve diğer donanım özelliklerinden tam olarak yararlanır. Multitasking özelliği sayesinde, aynı anda iki uygulamayı birden kullanarak, iPad’inizin büyük ekranından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. iOS, uygulamaları ne zaman kullanmayı tercih ettiğinizi öğrenir ve içeriklerini, enerji açısından verimli zamanlarda günceller. Mesela, aygıtınızı kullandığınız ve Wi‑Fi’a bağlı olduğunuz zamanlarda. Böylece favori uygulamalarınızın içerikleri, pilinizde büyük bir azalmaya neden olmadan sürekli olarak güncel kalır.

Apple kendi ekosistemi içinde tartışılmaz lider. Tüm uygulamalar uyumlu ve sorunsuz çalışıyor.

Sizi ve aygıtınızı daha becerikli kılan yerleşik özellikler ve uygulamalar.
iOS, sayısı sürekli artan özellikleri ve yerleşik uygulamalarıyla birlikte, iPhone, iPad ve iPod touch’ı daha da güçlü, yenilikçi ve eğlenceli hale getiriyor.

Kamera
Kamera uygulaması, iOS aygıtınızdaki gelişmiş kameralardan yararlanmanızı kolaylaştırır. Tek bir kaydırma hareketiyle, panorama, hızlı çekim ve ağır çekim gibi modlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Ve yeni iPhone 6s ile bir Live Photo çekerek, yaşadığınız anları unutulmaz anılara dönüştürebilirsiniz. Fotoğraf çekerken odak ve pozlama ayarlarını değiştirebilir, yaratıcı filtre ve efektlerle fotoğraflarınıza farklı bir görünüm verebilirsiniz.

Fotoğraflar
Şimdi, Fotoğraflar uygulaması ve iCloud Fotoğraf Arşivi sayesinde, çektiğiniz her fotoğraf, düzenlemeniz ve paylaşmanız için iPhone, iPad, iPod touch veya Mac’inizde ve iCloud.com’da hazır halde bulunacak. Üstelik, en sevdiğiniz fotoğrafları zamana, konuma ve albüme göre arayabilirsiniz. Hatta dilerseniz, Koleksiyonlar ve Anlar görünümleri sayesinde, fotoğraflarınızı ve videolarınızı zamana veya konuma göre akıllı bir şekilde gruplandırabilirsiniz.

Mesajlar
Mesajlar, her tür mesajı istediğiniz şekilde göndermenizi sağlar. Bir dokunuşunuzla yazışmalara sesinizi ekleyebilirsiniz. Gördüğünüz bir şeyin videosunu çekip, hemen o anda gönderebilirsiniz. Grup yazışmalarınıza ad verebilir, kişi ekleyip çıkarabilir, seçtiğiniz kişileri sessize alabilir veya yazışmadan tamamen çıkabilirsiniz.

FaceTime
iPhone veya iPad’iniz ile başka birinin iPhone veya iPad’i arasında, tek bir dokunuşla görüntülü veya sadece sesli görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Mac’inizden de iPhone, iPad, iPod touch veya Mac kullanan kişileri arayabilirsiniz. Üstelik, tüm bunları Wi‑Fi veya hücresel ağ üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yani orada değilken bile, orada olabilirsiniz.1

Siri
Siri, sesinizi kullanarak mesaj göndermenize, internette arama yapmanıza, toplu taşıma bilgilerini almanıza ve çok daha fazlasına imkan veren kişisel asistanınızdır. Tam olarak aradığınız fotoğrafı veya videoyu bulmak için Siri’den fotoğraf arşivinizde arama yapmasını bile isteyebilirsiniz. Üstelik Siri, HomeKit ile de uyumludur. Bu sayede, evinizdeki ürünleri de Siri ile kontrol edebilirsiniz.2

Siri hakkında daha fazla bilgi edinin
Wallet
Wallet, uçuş kartlarınız, etkinlik biletleriniz, kuponlarınız ve ödül kartlarınız gibi şeyleri saklayabileceğiniz kullanışlı bir uygulamadır. Bu sayede, iPhone’unuzu kullanarak check-in işlemlerinizi yapabilir, sinema salonlarına girebilir veya kuponlarınızı bozdurup ödül puanlarınızı harcayabilirsiniz.

Harita
Tepeden tırnağa Apple tasarımı olan bu yerleşik uygulama, tamamen yakınlaştığınızda bile size inanılmaz detaylar gösterir. Sokak sokak sesli yol tarifiyle Harita, sokak adlarını yerli yerinde, sizi de doğru yönde tutar. Şimdi yeni Toplu Taşıma görünümü ile, gideceğiniz yere toplu taşıma bilgilerini kullanarak da ulaşabilirsiniz.3

Sağlık
Sağlık uygulaması sayesinde, aktivite izleyiciniz, kalp atış hızı monitörünüz ve diğer sağlık ve fitness uygulamalarınız birbirleriyle haberleşebilir. Bir başka deyişle, hepsi sizin için daha da sıkı çalışabilir. Üstelik tüm bu bilgilere, kolay okunabilen, tek bir gösterge panelinden erişebilirsiniz.4

Safari
Safari, tam da olması gerektiği gibi, web’in kendisine odaklanmanızı sağlar. Bir web sayfasını açtığınızda, adres ve gezinme çubuğu siz onlara tekrar ihtiyaç duyana kadar gözünüzün önünden çekilir. Kolay bir şekilde Yer İmleri ekleyip düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Okuma Listesi, Paylaşılan Bağlantılar ve iCloud Sekmeleri gibi özellikler sayesinde, ihtiyacınız olan içeriklere, ihtiyacınız olduğu anda ulaşabilirsiniz.5

Mail
Mail’in güçlü yeni özellikleri, doğrudan iOS aygıtınızı kullanarak insanlarla daha cazip şekillerde iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraflara ve belgelere çizim, yorum veya imza eklemek için İşaretle özelliğini kullanabilir, doğrudan iCloud Drive’ınızdan da kolaylıkla dosya ekleyebilirsiniz.

Notlar
Yeniden tasarlanan Notlar uygulaması, şimdi sadece metinleri değil, aynı zamanda fotoğrafları, haritaları, web bağlantılarını, kontrol listelerini ve hatta parmağınızın ucuyla yaptığınız çizimleri bile eklemenize imkan veriyor. Üstelik iCloud ile, notlarınızı tüm aygıtlarınızla paylaşabilir, böylece onlara dilediğiniz aygıttan kolayca erişebilirsiniz.

Takvim
Takvim uygulamasını kullanarak yoğun programınızın kaydını tutabilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Eviniz, okulunuz, işiniz ve daha pek çok şey için ayrı takvimler oluşturabilirsiniz. Tüm takvimlerinizi tek bir pencerede görebilir veya yalnızca görmek istediğiniz takvimleri seçebilirsiniz.

iBooks
Klasiklerden bilim kurgu romanlarına kadar ne isterseniz indirip okuyabilir, kitaplarınıza yer imleri ve notlar ekleyebilirsiniz. Daha kolay okumak için yazı boyutunu ve arka plan rengini ayarlayabilir ve iCloud sayesinde, iPhone’unuzda okumaya başladığınız bir kitaba, dilerseniz iPad, iPod touch veya Mac’inizde devam edebilirsiniz.

 

App Store sayesinde
iOS aygıtınızın yapabileceklerinin neredeyse sınırı yok.

Çünkü iOS, bir buçuk milyonun üzerinde mobil uygulamanın yer aldığı ve sürekli yenilerinin eklendiği bir platform.Ve her uygulama, doğru DNA’ya sahip olmalı. App Store ile, tüm bu uygulamalara kolayca erişebilir, onları kolayca bulup satın alabilirsiniz. iOS aygıtınızdaki App Store’da gezinin ve tek bir dokunuşla istediğinizi indirin.

iPhone, iPad ve Mac. Birbirlerine hiç olmadığı kadar bağlılar.
Her bir aygıtınız, muhteşem özellikleri size tek başına sunuyor. Ama Handoff, AirDrop, AirPlay ve iCloud gibi özellikler, değişikliklerin tüm aygıtlarınızda güncellenmesini sağlayarak, yapabileceklerinizi daha da hayret verici hale getiriyor

Handoff ile kaldığınız yerden devam edin.

Mail’lerinizi iPhone’unuzda yazmaya başlayabilir ve Mac’inizin başına oturduğunuzda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Veya isterseniz, Mac’inizde ziyaret ettiğiniz sayfayı iPad’inizde incelemeye devam edebilirsiniz. Aygıtlarınızı ortak bir iCloud hesabına bağladığınızda tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir. Handoff özelliğini Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Harita, Mesajlar, Anımsatıcılar, Takvim ve Kişiler gibi en sevdiğiniz uygulamalarla kullanabilirsiniz. Üstelik, geliştiriciler de uygulamalarına Handoff desteği ekleyebilirler.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

Tüm aygıtlarınızdan istediğiniz türde mesaj gönderin.

iPhone kullanmayan arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle yazışmak şimdi çok kolay. Çünkü yalnızca iPhone’unuzla değil, iPad’iniz ve hatta Mac’inizle bile, SMS ve MMS biçimlerinde kısa mesaj gönderip alabilirsiniz. Böylece, arkadaşınız herhangi bir telefondan size mesaj gönderdiğinde, size en yakın aygıttan bu mesajı yanıtlayabilirsiniz. Veya Safari, Kişiler veya Takvim gibi uygulamalarda bir telefon numarasına tıklayarak iPad’inizden ya da Mac’inizden onlara mesaj gönderebilirsiniz.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

AirDrop ile, kablosuz bir şekilde dosya paylaşın.

AirDrop ile bir şeyler paylaşmak, mail veya kısa mesajdan daha hızlı ve kullanışlıdır. Özellikle de paylaşmak istediğiniz kişi telefon rehberinizde kayıtlı değilse. Paylaş düğmesi olan herhangi bir uygulamadan, iOS veya OS X kullanan yakınınızdaki birine fotoğraf, video, kişi bilgisi ve diğer her şeyi göndermek için dokunmanız yeterli.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

Büyük ekranda görsel şölen.

AirPlay sayesinde, iOS aygıtınızdaki içerikleri Apple TV aracılığıyla HDTV’nize ve hoparlörlerinize kablosuz olarak aktarabilirsiniz. Veya isterseniz, ekranınızda o an ne varsa büyük ekrana yansıtabilir, tatil fotoğraflarından gişe filmlerine, büyük ekranda ne göreceğinizi siz seçebilirsiniz

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

iCloud. İhtiyacınız olan her şey. İhtiyaç duyduğunuz her yerde.

iCloud, önem verdiğiniz tüm belgelerin, uygulamaların, kişilerin, takvim etkinliklerinin ve daha fazlasının en son versiyonlarının her zaman tüm aygıtlarınızda olmasını sağlar

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

Kolayca güncelleyin.

iOS güncellemeleri ücretsizdir. Ve çıktıkları an iPhone, iPad veya iPod touch’ınızdan kablosuz olarak indirilmeye hazırdır. Hatta en son sürüm çıktığı zaman aygıtınız sizi uyarır. Böylece yeni güncellemelerdeki inanılmaz özellikleri kaçırmazsınız.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

Güvenlik içinde.

iOS, aygıtınızı açtığınız andan itibaren yerleşik güvenlik sağlar. Çünkü donanım, yazılım ve işletim sistemi, aygıtınızın ve aygıtınızdaki içeriklerin güvenliğini sağlamak için tasarlanan yerleşik özelliklere sahiptir.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

Güvenlik.

Zararlı yazılımlar ve virüsler artık sadece masaüstü bilgisayarlarda bulunmuyor. Mobil aygıtlara da bulaşabiliyor. Bu yüzden Apple, iOS’un güvenliğini ciddiye alıyor. Öncelikle, donanım ve yazılım özellikleri zararlı yazılımlara ve virüslere karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanırken, iOS özellikleri de kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlıyor. iOS 9’da ve OS X El Capitan’da yerleşik olarak bulunan iki faktörlü kimlik doğrulama desteği, eğer kayıtlıysanız, yeni bir web tarayıcısı veya aygıtta oturum açtığınızda sizden bir doğrulama kodu girmenizi ister. Bu kod, diğer Apple aygıtlarınızda otomatik olarak görüntülenir veya telefonunuza gönderilir. Böylece, yetkisiz kullanıcılar hesabınızdan uzak tutulurken, siz hesabınıza hızlıca erişebilirsiniz. Touch ID, parmak izinizi parola olarak kullanmanızı sağlayarak aygıtınıza yetkisiz erişimleri engeller. Parola kullandığınızda, mail’leriniz, etkinlik takviminiz, kişileriniz, anımsatıcılarınız, notlarınız, mesajlarınız ve üçüncü taraf uygulamalarınız gibi bilgiler otomatik olarak şifrelenir ve korunur.

Gizlilik.

iOS, gizliliğinize öncelik vermek üzere tasarlanmıştır. Bir uygulama; Takvim, Kişiler, Anımsatıcılar veya Fotoğraflar’dan konum bilgilerinizi veya verilerinizi isterse, önce izninizi almak zorundadır. Sağlık uygulaması ve HomeKit’in verilerinizi nasıl kullanacağına da siz karar verirsiniz. iMessage ve FaceTime üzerinden yaptığınız konuşmalar, metin tahminleri de dahil olmak üzere şifrelenir. Böylece, konuşulanları siz ve konuştuğunuz kişi dışında kimse göremez veya okuyamaz. Ve Safari’deki yerleşik özellikler, internette gizliliğinizi koruyarak gezinmenizi, çerezleri engellemenizi ve web sitelerinin sizi izlemesini önlemenizi olanaklı kılar.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

iPhone’umu Bul Etkinleştirme Kilidi.

Nerede olursa olsun, iPhone’unuz sizin iPhone’unuzdur. Aynısı iPad’iniz ve iPod touch’ınız için de geçerli. iOS’un güvenlik özellikleri sayesinde aygıtınızı sizden başka birinin kullanması veya satması çok zordur. iPhone’umu Bul’u kapatmak veya aygıtınızı silmek için Apple ID’niz ve parolanız gerekir. iPhone’umu Bul, aygıtınız silindikten sonra bile, ekranınızda görünmesini istediğiniz özel bir mesajı göstermeye devam edebilir. Aygıtınızı etkinleştirmek isteyen birinin Apple ID’nizi ve parolanızı bilmesi gerekir.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

iCloud Anahtarlığı.

Günümüzde web sitelerinin çoğu kullanıcı adı ve parola gerektiriyor. Tümünü aklınızda tutmanız zor olabilir. Bu yüzden, isterseniz iCloud Anahtarlığı bunu sizin yerinize yapabilir. Web sitesi kullanıcı adı ve parolalarınızı, onayladığınız aygıtlarda saklar, güçlü 256 bit AES şifreleme ile korur ve her aygıtta sürekli güncel tutar. İhtiyacınız olduğunda da otomatik olarak sizin yerinize doldurur. Parola Oluşturucu, online hesaplarınız için benzersiz, tahmin edilmesi zor parolalar bile önerebilir. iCloud Anahtarlığı kredi kartı bilgilerinizi de sakladığından, ödeme yapmak hiç zamanınızı almaz.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

Erişilebilirlik standart.

iOS, engelli kişilerin iPhone, iPad ve iPod touch’ın sunduklarının daha fazlasını deneyimlemelerine yardımcı olmak için çeşitli erişilebilirlik özellikleri içerir.

iOS 9_-_iOS_Nedir_-_Apple__TR_

Yerleşik VoiceOver ekran okuyucu, hiç göremeyen veya az gören kişilerin ekranda dokundukları öğe hakkındaki açıklamaları duymasını sağlar. Made for iPhone İşitme Yardımcıları, telefon konuşmalarını ve müziği daha net duymanızı sağlayan Bluetooth aygıtlardır. Bunları doğrudan iOS aygıtınızdan yönetebilirsiniz. Destekli Erişim özelliği sayesinde iOS aygıtınızı tek bir uygulamayla sınırlayabilir, hatta bir uygulamada en fazla ne kadar zaman geçirilebileceğini dahi belirleyebilirsiniz. Bu, otizmi veya başka dikkat ve duyu bozuklukları olan kişilerin hayatını kolaylaştırabilir. Anahtarla Denetim ise, fiziksel veya motor becerileri sınırlı olan kişilerin, geçiş erişimi yardımıyla, aygıtları üzerinde tam bir kontrole sahip olmalarını sağlar. iOS, dinamik ekran büyütme, gizli altyazılı video oynatma, mono ses, basitleştirilmiş ekran hareketleri gibi başka birçok yararlı erişilebilirlik özelliği de sunar.

İçerik Apple.com tr sitesinden alınmıştır.

Kaynak : http://www.apple.com/tr/ios/what-is/

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: