Anasayfa » BLOG » Müzik Teknolojileri » Kayıt Teknikleri » Kayıt Teknikleri – AUTOHARP

Kayıt Teknikleri – AUTOHARP

Autoharp, kanun veya zither (Avusturya ve Almanya’da çalınan kanun)’e benzeyen bir enstrümandır. Akor çubukları vardır. Bu çubuklarla tellere basılır ve bazı teller çubuk tarafından serbest bırakılırken bazı teller susturulur. Bu etken sayesinde, bu çubukları basarak akorlar çıkartılır.

Autoharp nispeten sessiz bir enstrümandır. Az ses çıkartır. Genellikle çalan, enstrümanı bağrına basıp enstrümanın altını sol koluna yaslar. Enstrümanı yukarı tutmak için kimi zaman bir kayışı vardır. Sol elle akor çubukları hareket ettirirken sağ el pena veya tırnaklarla telleri çalar.

Öte yandan bazıları enstrümanı kucağına alıp veya bir masaya koyup o şekilde çalarlar.

wpid-2964040478_60a88e047f-2013-03-31-13-34.jpg

Nispeten az ses çıkardığı için, enstrümanın ortasının önünde yaklaşık 30 cm mesafede mikrofonlanmalı. Geniş frekans alabilen bir mikrofon kullanılmalı. Bir autoharptan yeterli bas sesi almak gerçekten zordur.

Sanatçı daha fazla bas sesi talep ediyorsa, şöyle bir yola başvurabilirsiniz: bir lavaliere (klape) mikrofonunu süngere sarıp icracının gömleğine takın. Aşağı yukarı gömleğinin sol cebe yakın bir yere takabilirsiniz Bu mikrofonu ayrı bir kanala aktarın, ve istenilen bas sesini almak için gerektiği kadar ön mikrofonun sesiyle karıştırın.

örnek ses dosyaları için TIKLAYIN

autoharp videoları için metacafe

Hakkında Kürşat TAYDAŞ

Baba, müzisyen, eğitimci ve teknolojik bir insan.
x

Check Also

Klanghelm VUMT & VUMT deluxe

Klanghelm VUMT & VUMT deluxe Analog style metering & channel tools. Çok enteresan firma bu ...

%d blogcu bunu beğendi: