Müzik TeknolojileriPro Tools

Nedir Bu Pro Tools ?

PRO TOOLS NEDİR ?
Pro Tools, müzik ve post-prodüksiyon için (film, video ve multimedya için ses) günümüzde, ses ve MIDI kayıt, kompozisyon, düzenleme ve miks ve masaüstü video desteği ile en yaygın kullanılan uygulamalardandır. Pro Tools yazılımı, hem üretim hem de post-prodüksiyon profesyonellerinin tüm üretim görevlerini kolay kullanımlı bir arayüzde kolayca elde etmelerini sağlıyor.
Pro Tools, çok yönlü yazılım tabanlı bir dijital kayıt ve düzenleme sistemidir. Hard Disk ses kaydı, grafik arayüzle ses düzenleme işlemleri, MIDI, Dijital Sinyal İşleme (Digital Sound Processing – DSP), birleşimini bilgisayar ile entegre bir şekilde sunar. QuickTime ve Avid video dosyalarını bir araya getirme yeteneği ile Pro Tools, post prodüksiyon video düzenleme ve video ile miksi birleştirme özelliği ile endüstri standardı olmuştur.

Audio

Pro Tools dijital formatta oluşturulan ses dosyaları ile çalışır. Yazılım sesi kaydeder ve sabit diskinizde dosya olarak saklar. Bir dijital kameranın fotoğrafı ayrı ayrı piksellerden oluşan bir koleksiyon olarak saklaması gibi, Pro Tools ‘da ses örneklerini bir koleksiyon olarak kaydeder. Pro Tools 32 bit float pointing ‘e (kayan noktalı) kadar çözünürlüğe ve 192kHz’e kadar örneklemeye sahip ses formatlarını destekler.
Dijital fotoğraflarınızı yaratıcı yollarla değiştirmek, geliştirmek ve başka şekillere dönüştürmek için bir görüntü düzenleyiciyi kullanabildiğiniz gibi, dijital sesinizi yeni yönlere çekmek için de Pro Tools’u kullanabilirsiniz. Dijital alanda çalışma, kayıtlarınızı kopyalamanızı, yapıştırmanızı, taşımanızı, silmenizi, değiştirmenizi ve manipüle etmenizi kolaylaştırır. Pro Tools, dalga formlarını kırpmanıza, ses bölümlerini yeniden işlemenize, hatalı bir performansı düzeltmenize, davul seslerini değiştirmenize, şarkı bölümlerini yeniden düzenlemenize ve daha pek çok şeyi yapmanıza olanak tanır. Elastic Audio ile, ses kliplerinizin çalma hızını manipüle etme gücüne sahip olursunuz ve tempo ile serbestçe deneme yapabilirsiniz. Hızlı ritmik düzeltmeler veya yaratıcı keşifler için sesi quantize edebilirsiniz.

MIDI
Yerleşik sequencing teknolojisini kullanan Pro Tools, MIDI verilerini ses kayıtlarınızla aynı ortama kaydetmenizi ve düzenlemenizi sağlar. MIDI kayıtları, dijital ses örneklerinden ziyade, performans verilerini data olarak yakaladıkları için farklıdır. MIDI sinyallerini bir klavye veya başka bir cihazdan MIDI veya USB arabiriminden kaydedebilir ve ardından Pro Tools’un sezgisel grafik ekranını kullanarak düzenleyebilirsiniz. Pro Tools MIDI Editor pencereleri, bir track veya birden fazla üst üste yerleştirilmiş track üzerinde ayrıntılı MIDI düzenleme için uygun bir platform sağlar.
Bir Pro Tools oturumu, Audio track’lerine ek olarak 512’ye kadar MIDI track desteğine sahip olabilir. Kullanılabilir özellikler arasında MIDI Time Stamping, Groove Quantize, Restore Performance, dahili ReWire desteği, tick tabanlı ve sample tabanlı zaman çizelgeleri ve daha fazlası bulunur. Pro Tools ayrıca, AIR Creative Collection’ın bir parçası olarak birkaç harika sanal enstrüman eklentisi içerir.

Notasyon
Pro Tools, MIDI notları için standart müzik notasyonu ekranını destekler. MIDI Editor pencereleri, her MIDI ve Enstrüman kanalının ayrı portelerde temsil edildiği bir Notasyon görüntüsü sağlar. Ek olarak, Pro Tools, MIDI verilerini nota sayfası olarak görüntülemenize, düzenlemenize, ve yazdırmanıza olanak tanıyan bir Score Editör Penceresi içerir.
Pro Tools’daki notasyon özellikleri, besteciler, şarkı yazarları ve diğerleri için üretkenlik ve iş akışı geliştirmeleri sağlar. Notasyon görüntüsü ve Score editör neredeyse Sibelius kalitesinde baskılar almanıza olanak verir.

 

 

 

Miks
Kayıt ve düzenleme işlemlerinin ötesinde Pro Tools, sinyal yönlendirme, efekt işleme, sinyal seviyeleri, ve daha fazlası üzerinde kontrol sağlayan yazılım tabanlı bir miks ortamı sunar. Pro Tools’daki miks işlemleri otomatikleştirilebilir ve oturumunuzla birlikte saklanabilir, böylece miks’lerinizi zaman içinde hatırlamanıza, düzenlemenize ve daha hassas işlemler yapmanıza olanak tanır. Bir oturumu kaydettiğinizde, tüm yönlendirme, otomasyon, miks ve efekt ayarları tam olarak bıraktığınız gibi kalır.
Ayrıca, Pro Tools yazılımı, Pro Tools oturumlarınız için birden fazla eşzamanlı giriş ve çıkış kanalı sağlamak üzere çeşitli konfigürasyonlarda Avid ve üçüncü parti donanımlarla birleştirilebilir. Bozulma olmaksızın, 768’e kadar eşzamanlı Audio Track içeren büyük projeleri yönetebilir.
Pro Tools sistemleri çok basitten son derece gelişmiş ve güçlü sistemlere kadar geniş bir yelpazede bulunur.

 

Post Prodüksiyon

Pro Tools ses post-prodüksiyon görevleri için güçlü bir platform sağlar. Ses efektlerini, müziği, Foley’i ve diyaloğu ekleyip değiştirerek, sesi “istediğiniz hale getirdiğinizde” QuickTime filmleri veya Avid video dosyalarını içe aktarabilir ve Pro Tools’un hızlı, rastgele erişimli görsel referansını kullanabilirsiniz. Pro Tools 11’de çok çeşitli Avid HD ve SD MXF video formatları desteği ile, tüm post prodüksiyon seslerinizi daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
Tamamlandığında, bitmiş film dosyanızı gömülü final audio miks ile dışa aktarılabilirsiniz.

Kaynak : PRO TOOLS® 101:AN INTRODUCTION TO PRO TOOLS 11 – Frank D. Cook

 

Pro Tools kullanımına dair bir video serisi hazırlıyorum.6 Bölüm yayınlandı.
Abone olmak için tıklayınız

Ayrıca YouTube üzerinden izlemek isterseniz  BURADAN ilerleyiniz..Abone olmayı da unutmayın lütfen.

 

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: