AvidBLOGPro Tools

Pro Tools ve Yeni Sürümler

Post prodüksiyon devi Avid , mevcut aboneliklerin yerini alan ve yalnızca şirketin abonelik planlarından birinin parçası olarak sunulacak olan Pro Tools’un üç yeni sürümünü duyurdu .

Giriş düzeyinde, abonelik ücreti yıllık 99 ABD Doları veya aylık 9,99 ABD Doları olan Pro Tools Artist’tir. Pro Tools’un en temel sürümü olmasına rağmen, yeni Artist sürümü (ücretsiz Pro Tools First’ün yerine geçiyor), oldukça kapsamlı müzik prodüksiyon olanakları, 16 kanallı çok kanallı kayıt, 32 adede kadar audio kanal ve 32 aux kanalı, maksimum 32 sanal enstrüman kanalı ve 64 MIDI kanalı ile AAX eklenti desteği sağlıyor. Pro Tools Artist, yeni GrooveCell ve SynthCell enstrümanları da dahil olmak üzere kayıtlarınıza başlamanıza yardımcı olacak 100’den fazla AAX enstrümanı ve eklentisi ile birlikte sunuluyor. .

close up of sound waves on a computer screen
Photo by Jerson Vargas on Pexels.com

Ve Pro Tools Artist’e (veya aslında Pro Tools’un herhangi bir yeni sürümüne) aylık yerine yıllık olarak abone olursanız , ücretsiz eklentiler ve sağlanan sample’lar da dahil olmak üzere sürekli büyüyen bir ücretsiz içerik paketi olan Avid’s Inner Circle’a da erişim elde edersiniz. (UJAM, Minimal Audio, IK Multimedia, Tracktion, Plugin Alliance ve çok daha fazlası)

Sıradaki – ve muhtemelen ciddi hobiler ve proje ve profesyonel müzik stüdyosu sahiplerinin en çok ilgisini çeken – Pro Tools Studio . Yılda 299 ABD Doları veya aylık 39.99 ABD Doları olarak fiyatlandırılan Pro Tools Studio, 64 kanal eşzamanlı yerel G/Ç desteği ile büyük çaptaki profesyonel kurulumlar dışında tüm gereksinimleri karşılar; sırasıyla 512, 128, 512 ve 1024’lük maksimum audio, aux, enstrüman ve MIDI kanal sayıları; tek bir video kanalı için destek – ve daha da önemlisi, gelişmiş Atmos otomasyonu dahil olmak üzere Pro Tools’un Dolby Atmos miks araçlarının tamamı. Son olarak, Pro Tools Studio, eksiksiz Avid AAX eklentileri koleksiyonuyla birlikte gelir (yine GrooveCell ve SynthCell dahil).

Yeni en üst versiyon Pro Tools Flex ve yılda 999 dolar veya aylık 99,99 dolar olarak fiyatlandırılıyor. ne kadar da uygun değil mi?? Flex veryionunda track ve kanal sayısında önemli bir artış elde edersiniz, birincisi 2000’in üzerine çıkar ve ikincisi, yerel bir ses arabirimi kullanırken 256’ya kadar aktif I/O’ye sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca Avid’in “altın hizmeti” ExpertPlus destek planını ve – en önemlisi – Avid’in mevcut amiral gemisi HDX ve HD Native arabirimlerini kullanmak için gereken bir DigiLink lisansını içerir .

Avid, mevcut abonelerin yanı sıra mevcut kalıcı lisans sahipleri için çeşitli yükseltme yolları sunarak darbeyi yumuşatmış olsa da, Pro Tools için yalnızca abonelik modeline geçiş bazı mevcut müşterileri üzecektir.

Avid’in sunduğu yükseltme planları türleri hakkında size bir fikir vermek için, kalıcı bir Pro Tools lisans sahibi 349 $’a ‘güncel alabilecek’, Pro Tools Ultimate kalıcı lisans sahibi ise bir yıllığına Pro Tools Flex’i 749 $’a alacak. . Ayrıca Avid, Pro Tools Studio ve Pro Tools Flex’te yıllık aboneliklerin sırasıyla 99$ ve 299$’a mal olduğu bize göre çok pahalı bir eğitim indirimi sunuyor. Son olarak, mevcut bir Pro Tools veya Pro Tools Ultimate aboneliğiniz varsa, mevcut eşdeğerine (sırasıyla Studio ve Flex) 199 $ veya 799 $ (yeni müşteriler için yıllık 299 $ ve 999 $ ile karşılaştırıldığında) için yükseltme yaparak yenileyebilirsiniz.)

Yeni abonelik planlarıyla ilgili son bir yorum: Çoğu HDX ve HD Native donanımlarının büyük bütçeli post prodüksiyon dünyasında kullanıldığı göz önüne alındığında, Avid’in en üst düzey model için DSP/FPGA arayüzleriyle uyumluluk ayırmasının bir anlamı var, ve ExpertPlus desteğini standart olarak dahil ediyor. Kritik durumlarda, büyük çaplı stüdyolar için bu tür bir destek paha biçilmezdir ve yüksek yıllık abonelik maliyetlerini haklı çıkarmak için makul görülebilir. Bu arada, müzik dünyasında, önemli ölçüde daha uygun fiyatlı olan Pro Tools Studio hala 64 kanallı eşzamanlı kayıt, yüzlerce track ve eksiksiz Dolby Atmos miks özelliklerine izin veriyor. Pro Tools Studio çoğu kullanıcı için ihtiyaç duydukları her şeyi ve daha fazlasını sunacak. Ayrıca, Pro Tools Artist’in çok kısıtlı olan Pro Tools First ile karşılaştırıldığında ekstra işlevselliği, birçok müzik yaratıcısının yeni bütçe seçeneğinden bolca yararlanacağı anlamına bile geliyor. (Tabii ki bizim ülkemizde değil)

Avid Ses ve Müzik Çözümleri Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Francois Quereuil’in sözleriyle: “Pro Tools, dünyanın en yaygın kullanılan ve ödüllü ses prodüksiyon yazılım araçlarından biridir ve Avid’in amacı, onu daha geniş bir topluluk için daha erişilebilir kılmaktır. müzik yaratıcıları. Pro Tools için yeni fiyatlandırma, her düzeydeki içerik oluşturucuya, ister müzik oluşturmada ister audio post prodüksiyonunda çalışıyor olsunlar, kariyerlerinin neresinde olurlarsa olsunlar mümkün olan en iyi sesi sunma becerisini veriyor.”

Son olarak Avid’in yeni yaratıcı araçları GrooveCell ve SynthCell’. İlki, sample çalma ve manipülasyonu perküsyon odaklı bir Groove motoruyla birleştiren sanal bir davul makinesi/sequencer iken, ikincisi çift osilatörler, bir zarf dizisi, iki çok modlu filtre, bir arpejleyiciye sahip güçlü bir sanal-analog yazılım sentezleyicidir. Kapsamlı bir modülasyon matrisi ve çok daha fazlasına sahiptir.

Pro Tools’un en düşük maliyetli yeni sürümüne bile dahil olmaları, yaratıcı müzik yapımcıları tarafından memnuniyetle karşılanacak. 🙂

Karşılaştırma tablosu için Avid web sitesine bakın.

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: