AppleBLOGMüzik TeknolojileriNotasyonSoftware

Sibelius Sonunda iPad’e Geldi

Avid heyecanlı bir haftalık geri sayımın ardından beklendiği üzere Sibelius for Mobile duyurdu. Masaüstü Sibelius aboneliği olan kullanıcılar ücretsiz olarak kullanabilirken Sibelius First iPad ile de ücretsiz.

AppStore üzerinden hemen indirilebilen Sibelius for mobile, kullanıcıların iPad ve masaüstü arasında sorunsuz bir şekilde hareket etmelerine ve Apple Pencil ve iPad dokunmatik deneyiminden tam olarak yararlanırken ilhamlarının geldiği her yerde notalarını yazabilmelerine olanak tanır.

Mobil için Sibelius, Sibelius’u profesyonel, platformlar arası bir müzik notasyonu çözümüne genişletiyor. Kullanıcılar bir tablet aracılığıyla her yerde Sibelius dosyaları oluşturabilir, düzenleyebilir, paylaşabilir ve oynatabilir. Mobil için Sibelius tam özellikli olsa da, yalnızca masaüstü sürümünde bulunan ve onu eksiksiz bir iş akışının ayrılmaz bir parçası yapan bazı gösterim ve düzen özellikleri bulunmaktadır.

Avid Ürün Yönetimi Direktörü Sam Butler şöyle açıklıyor:

“Müzik kompozisyonu artık sadece bir piyanonun veya masaüstünün önünde oturup tek başına bir nota üzerinde çalışmaktan ibaret değil. Her türden içerik oluşturucu, daha fazla paylaşım ve daha fazla esneklik talep eden daha uzaktan işbirliğine ve yeni iş akışlarına geçti. Besteciler, aranjörler ve şarkı yazarları, çalışmalarını stüdyolar ve uygulama odaları gibi geleneksel ortamların çok ötesinde çeşitli bağlamlarda paylaşmak ve sergilemek için kolay yollara ihtiyaç duyuyorlar. Mobil için Sibelius, kullanıcıların parçaları üzerinde her yerde çalışmasına, başkalarıyla sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmasına ve çalışmalarını anında yeni müzik oluşturma paradigmasına uygun şekilde sergilemesine olanak tanıyan yeni iş akışları açar.”

https://www.pro-tools-expert.com

Her Yerden Erişim

Masaüstü, Tablet ve Bulut

İçerik oluşturucular, dosyaları içe veya dışa aktarmaya gerek kalmadan masaüstünden tablete ve tabletten masaüstüne sorunsuz bir şekilde geçerek tüm çalışmalarını tek bir platformda tutabilir. iCloud, Dropbox, OneDrive veya diğer iOS destekli bulut hizmetlerine kaydedilen dosyalarla, kullanıcılar tüm fikirlerine ve notalarına her yerden erişebilir.

Apple Pencil konusu geliştirilmeye muhtaç

StaffPad gibi kalemle nota yazmayı düşünmeyin. Sibelius’un nota girişi daha farklı. Kalemle not girmenin en basit yolu, ihtiyacınız olan not değerini Tuş Takımında seçmek ve notu yerleştirmek istediğiniz yere dokunmaktır. Nota, siz kalktığınızda araya girer ve diğer elinizle doğru perdeyi almanıza ve hatta süreyi, arızaları ve tuş takımındaki artikülasyonu ayarlamanıza izin verir.Alışması biraz zaman alacak ama aşağıdaki videolardan detayları görebilirsiniz. Ben birkaç nota yazdım ve henüz istediğim hızda yazamıyorum. Dorico daha hızlı staffPad en hızlı nota yazdığım uygulama. Notion da bayağı elden geçirilmiş hatalar azaltılmış ama halen eksikleri var.

BASIT TASARIM, GÜÇLÜ ARAYÜZ

Araç Çubuğu

Masaüstü sürümünden farklı olarak, Sibelius for mobile, yüzlerce özelliğe sahip sekmeli bir araç çubuğuna/Ribbon’a sahip değildir. Arayüz temiz ve düzenli tutulmuş, ancak güzel notalar oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahip. Araç çubuğu ince ve göze batmıyor, böylece notanızın ana odak noktasında olmasını sağlıyor.

Zappa blogu 4

Notanızı duymak için Play’e basın, notanız Sibelius Sounds kitaplığının yüksek kaliteli bir lite versiyonuyla çalınacak ve harika bir gerçekçiliğe sahip olmasını sağlayacaktır.

Notanız öğe eklemek kolaydır. Nota üzerinde bir seçim yaptıktan sonra Create menüsüne + dokunun, müzikal nesnelerle dolu bir açılır menü görünecektir:

Zappa blogu 5

Create + menüsünü sağ tıklama menüsüne veya masaüstünde Sibelius 6 veya önceki sürümlerdeki eski Create menüsüne benzer şekilde düşünebilirsiniz. Buradan, nota anahtarından tekrar eden yapılara, trillere ve müzik sembollerine, notanıza metin eklemeye kadar her şeyi ekleyebilirsiniz. Ayrıca buradan da notanıza enstrüman ekleyebilirsiniz. Puanınıza nesneler eklemek için, nereye eklemek istediğinizi seçin, ardından Create + menüsünden seçin.

Normal klavye kısayolları burada da geçerli olup, ihtiyacınız olan özelliklere hızla erişmenizi sağlar:

Q – Anahtarlar 
K – Key Signature 
T – Time Signature 
L – Çizgiler 
Z – Semboller 
I – Tools 
, – Komut Arama

Sibelius masaüstü yazılımını bilenler, sayısız iletişim kutusu ve açılır pencereye aşina olacaktır. Sibelius’un yeni mobil sürümü, notanızı her zaman görünür bir şekilde tutmak için tasarlandı, bu nedenle enstrüman ekleme ve enstrüman değişiklikleri artık ayrı bir pencere yerine Create + menüsünde gerçekleşiyor.

Notanızdaki enstrümanların sırasını değiştirmeniz mi gerekiyor? Bulmak için Komut Arama özelliğini kullanın. Burada, masaüstü versiyonunda olduğu gibi, ihtiyacınız olanı yazabilir ve hemen çalıştırabilirsiniz. Bir enstrümanı notada yukarı veya aşağı hareket ettirmek için, onu seçin, ardından Komut Arama’ya “move” yazın ve puanınızdaki çubukları ve diğer nesneleri hareket ettirmenize yardımcı olacak tüm özellikleri bulacaksınız:

Zappa blogu 6

More… menüsü, sayfa boyutunu ayarlayabileceğiniz, yazdırabileceğiniz ve “StartUp” kılavuzunun yanı sıra, sizi uygulamada ayrıntılı olarak gösterecek vazgeçilmez “Sibelius Başvuru Kılavuzu”nu bulabileceğiniz yerdir. Diğer… menüsü ayrıca özelliklerin kilidini açmanıza ve aboneliğinizi yönetmenize olanak tanır.

Zappa blogu 7

Tuş Takımı

Notalar, artikülasyonlar ve ekleyebileceğiniz daha fazlasıyla dolu ikonik Sibelius KeyPad, alt köşedeki mor simgeye dokunarak bulunabilir: Bunu sağa sola taşıyabilirsiniz.

Zappa blogu 8

Notaları düzenlerken size yardımcı olmak ve tuş takımını da gizlemek için Sil ve Geri Al için kullanışlı düğmeler vardır:

Zappa blogu 9

Nota gruplarını, artikülasyonları çalma vb. içeren 6 Tuş Takımı düzeni vardır:

Zappa blogu 10

Deneyimli Sibelius kullanıcıları, iPad’deki yeniden tasarlanan Tuş Takımı ile kendilerini evlerinde hissedecekler.Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
Kaynak
Avid.com

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: