Müzik TeknolojileriNotasyon
Trend

StaffPad Büyük Güncelleme

Bugün StaffPad’de uzun zamandır beklenen büyük bir güncelleme yayınlandı.

staffpad

Audio Desteği Staffpad’i bambaşka bir boyuta taşıyor ve bence önümüzdeki aylarda göreceğimiz Audio to Score Sesten Notaya geliştirmelerinin başlangıcı.

Audio desteği ses kliplerini notanıza sorunsuz bir şekilde kaydetmenin, içe aktarmanın ve düzenlemenin artık mümkün olduğu anlamına gelir ve besteciler için yeni olanaklar sunar.

Bu güncelleme, her zaman olduğu gibi, mevcut tüm StaffPad kullanıcıları için ücretsizdir ve şu anda hem Windows hem de iPadOS’taki App Store’larda kullanıma sunulmaktadır.

Bu yeni biçim, StaffPad’in önceki sürümleriyle geriye dönük olarak uyumlu değildir . Büyük bir projenin ortasındaysanız veya hepsi aynı anda yükseltme yapmayabilecek birden fazla cihaz kullanıyorsanız, StaffPad’i güncellerken dikkatli olmanızı öneririm.

StaffPad Radyo

StaffPad Radio’yu  http://radio.staffpad.net adresinde , Amazon Alexa’da ve Frontier Radio’da dinleyebilirsiniz . StaffPad Radio’daki tüm müzikler, StaffPad’de işlenmiştir; Bu, kötü ses kalitesiyle dikkatinizin dağılmasındansa, bu bestelerden müzik parçası olarak gerçekten keyif alabileceğinizin inanılmaz çalma motorunun ve entegre kitaplıkların bir kanıtıdır . Tabii ki StaffPad Radio’da yer alan bestecilerin süper yetenekli olmalarına yardımcı oluyor. Eğer isterseniz kompozisyonlarınızı StaffPad Radyoda sergilenmek üzere, radio@staffpad.net  adresine gönderebilirsiniz.

StaffPad Radio’yu düzenli olarak güncellenecek, bu yüzden lütfen biraz ilham almaya ihtiyaç duyduğunuzda ya da sadece rahatlamak ve müziğin keyfini çıkarmak istediğinizde radyonuz yanınızda.

Artık bir müziğiniz var, hadi uygulamanın kendisindeki yeniliklere bakalım…

Audio Staffs

Audio Staff’lar, ses klipleri tutmaları dışında StaffPad’deki diğer bölümlere çok benzer . Diğer tüm dizekler gibi bir ses direği oluşturursunuz: Bu dizeğin kontrolünde yeni bir “Ses” kategorisi vardır. Oradan, örneğin bir “piyano” veya “gitar” gibi farklı türde ses elemanları ekleyebilirsiniz . Bu garip görünebilir, ancak StaffPad’e dizeğe kaydedeceğiniz içerik türü hakkında bir fikir vermek, StaffPad’in sahne arkasında kendini akıllıca yapılandırmasını sağlar. Örneğin, bir “vokal” dizeği, cihazınızdaki mikrofon dizisini belirli bir tür kutup düzeniyle kayıt yapacak şekilde yapılandıracaktır; daha odaklanmış bir ses için mono olarak kaydeder; ve daha sonra hakkında daha fazla konuşacağımız ilgili bir dizi özel stüdyo efekti gösterecek!

Ses dizekleri tek hat olarak işlenir. Bir notaya istediğiniz kadar dizek ekleyebilirsiniz ve her dizek birden fazla ses klibi tutabilir – sınır yoktur .

Sesi doğrudan iPadOS Dosyalar uygulamasından veya Windows Gezgini’nden de sürükleyip bırakabilirsiniz. Tüm ana formatlar desteklenir ve StaffPad sesi doğru örnekleme hızına uydurur, nota dosyasının kendisinde saklar ve yerden tasarruf etmek için akıllıca sıkıştırır.

Ayrıca cihazında bulunan yerleşik mikrofonlar ile direkt olarak nota içerisine kayıt yapabilirsiniz. Şu an için harici mikrofon ve ses ara birimlerine destek vermiyor bunu da belirtelim. Ancak özellikle iPad cihazlarınızdaki mikrofonlarla kayıt yaptığınızda şaşırtıcı sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyorum.

IPad için Apple Pencil ve windows için windows pen ile bu kayıtlar üzerinden düzenleme işlemleri gerçekleştire biliyorsunuz.

Stüdyo Efektleri

StaffPad artık bir dizi stüdyo kalitesinde efekt barındırıyor. Bunlar hem ses kliplerinde hem de diğer dizekler üzerinde kullanılabiliyor. Noise gate,  de-esserplate reverbEQ,sparkler/enhancerchoruscompressor ve diğerleri..

Ses efektlerine, dizek mikserindeki yeni “Efektler” sekmesinden erişilebilir. Güç düğmesini kullanarak efekti açıp kapatabilir ve gücü artırmak veya azaltmak için miktar kaydırıcısını ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca özel olarak preset’ler oluşturulmuş , vokal için POP vokal presetini denemelisiniz.

Tempo Mapping – Tempo eşleme

Tempo eşleme; zamanla dalgalansa bile, bir notanın temposunu bir ses dosyasıyla senkronize etme işlemidir. Bir şeyi tıklama/metronom olmadan kaydederseniz, muhtemelen sabit bir metronomik tempoda olmayacaktır – performansın korunması iyi olabilecek insani bir yönü olacaktır. Ya da belki bir ses klibinin temposunu bilmiyorsunuz ya da bu kasıtlı olarak serbest biçimli bir performans ve ona notasyon ve başka öğeler eklemek istiyorsunuz.

Bu durumlarda, StaffPad içindeki çubuklar ve vuruşlar ses klibiyle aynı hizada olacak şekilde sesi tempo eşleyebilirsiniz . 

Bir klibin tempo eşlemesini yapmak için önce bir tempo dizeği oluşturun, ardından Tempo dizeğinin adına dokunarak ve “Tempo Mapping” anahtarını değiştirerek tempo eşleştirme modunu etkinleştirin. 

Önemli ipucu: Ses klibinizdeki Adaptive Audio “Uyarlanabilir Ses”i devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz, böylece siz tempo eşleme yaparken hızı değiştirmeye çalışmaz!

Tempo eşleme “modunda” olduğunuzda, tempo dizeğinin vuruş ve çubuk işaretçilerini ses dosyasıyla eşleştirmek için serbestçe sürükleyebilirsiniz. Ses dosyasının geçici durumlarına uyması için çubukları sürükleyin ve karmaşık bir parçayı bile hızlı bir şekilde eşleyebilirsiniz.

Adaptive Audio

Adaptive Audio “Uyarlanabilir Ses”, StaffPad’in zaman ve perde esnetme sistemine verilen isimdir. Uyarlamalı Ses, Ses dizekleri için varsayılan olarak açıktır, ancak isterseniz, Dizek mikserinden değiştirerek kapatabilirsiniz.

Uyarlanabilir Ses , notanızın anahtarına ve temposuna uyması için ses kliplerinize yüksek kaliteli zaman ve perde uzatma uygulayarak çalışır . Örneğin, piyanonuzu notanıza 100bpm’de ve Eb majör olarak kaydedebilirsiniz. Daha sonra, eseri veya bazı kısımlarını hızlandırmak isteyebilirsiniz. Tempoyu normalde yaptığınız gibi değiştirebilirsiniz ve kaydedilen piyanonuz da onunla birlikte değişecektir. Anahtarla aynı – parçanızı transpoze etmeye karar verirseniz, ses de transpoze olur. Oldukça büyülü – ama aslında, sesi StaffPad’de çalışmaya alıştığınız notasyon kadar esnek olarak düşünebilirsiniz.

Ayrıca, bir seçim yaparak ve StaffPad içindeki olağan aktarma araçlarını kullanarak ses kliplerini manuel olarak kaydırabilirsiniz.

Elements

Elementler telifsizdir, prodüksiyon loop’ları ve eserinizde kullanmanız için sesler içerir . Bu sesleri kategoriler halinde organize eden yeni bir Elements Browser var ve yeni parçalar oluşturmak, bestelerinizi geliştirmek için onları arayabilir, tarayabilir, önizleyebilir ve notanızın içine sürükleyip bırakabilirsiniz.

Öğeler uyarlanabilir , bu nedenle her zaman eserinizin temposuna ve anahtarına uyacaktır. 

Bu yeni özelliği kullanmak için internete bağlı olmanız gerekir. Şu andan itibaren sürekli olarak yeni Öğeler ekleniyor.

Diğer güncelleştirmeler

Artık semboller paletindeki hızlı yerleştirme kutucuğunu kullanarak pizz/arco metin talimatlarını hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz . StaffPad, bir yaylı çalgıcı için son talimatın ne olduğunu izler, böylece bir “pizz” talimatı yerleştirmek için bir kez hafifçe vurabilir, ardından bir “arco” yerleştirmek için tekrar dokunabilirsiniz – geçiş gerekmez. Bir snap (veya “Bartok”) pizz. sembolü eklemek için yukarı sürükleyin .

StaffPad artık bir açık anahtarda yeni notalar yaratmanıza izin veriyor. Daha önce, tüm yeni notalar C Major’da oluşturuluyordu. Parçanız gerçekten C Major’daysa, anahtar imzanızı değiştirmeyi unutmayın, aksi takdirde transpoze edilen enstrümanlar, transpoze edilmiş key signature’ı doğru göstermez! “Change Key Signature” kontrolünde artık bir “No Key” seçeneği olduğunu fark edeceksiniz .

Artık notalarınıza özel Kapak Resmi ekleyebilirsiniz . Karşılama Sayfasından notanız için Ayrıntıları Düzenle ekranını seçin, ardından yeni kamera simgesine dokunun. Bir fotoğrafı içe aktarabilir, kamerayla çekebilir veya film rulonuzdan mevcut olanı seçebilirsiniz. Bu, StaffPad’de özel bir küçük resim olarak görüntülenecek ve ayrıca, o puanın yazdırma ayarlarında Kapak Resmini yazdırma seçeneğine sahip olacaksınız. Bu, nota kitaplığınıza biraz görsel düzenleme sunmanın ve puanınıza profesyonel bir son dokunuş katmanın harika bir yolu olabilir!

Artık, notasyonun yanı sıra süreyi sürükleyip bırakabilir ve otomasyon görünümünde uzun basma menüsünden belirli bir otomasyon katmanı görünümü seçebilirsiniz .

Daha önce duyurulan ve şimdi gelecek yıl gelecek olan ses transkripsiyon özelliklerine hazırlık amacıyla kaputun altında birçok düzeltme ve geliştirme yapıldı. StaffPad Reader ayrıca en son nota dosyalarının yanı sıra birkaç düzen ve gravür düzeltmesini destekleyecek şekilde güncellendi.

Yazının sonuda sizi bu sürüm için tanıtım fragmanıyla baş başa bırakıyorum: Bu videodaki ses, tamamen StaffPad’in içinde oluşturuldu, vokaller ve davul döngüleri/ses dizeklerinden ve Elements’ten gelen seslerle, notasyon Berlin Strings, CineWinds’in StaffPad Sürümleri aracılığıyla oluşturuldu. Spitfire Symphonic Percussion, CinePianos, Ambience One ve CineBrass – tümü tasarımla yenilenen StaffPad Store’da mevcuttur .

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

0

User Rating: Be the first one !
Kaynak
StaffPad

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: