Anasayfa » Albüm Tanıtım » Sultanşehir’den Türküler

Sultanşehir’den Türküler

Bir süredir üzerinde çalıştığım Sultanşehir’den Türküler 10 Seçme Sivas Türküsü albümü yayınlandı.

Mesleğim gereği işin hep mutfağında ve eğitim kısmında olmak durumundayım. Bir çok projede kayıt aşamasından tutun aranjör/müzisyen/miks mühendisi hatta elimden geldiğince mastering mühendisi olarak dahi çalıştım ve halen devam ediyorum.

Bu anlamda benim için ilk olan bu proje çok kıymetli.

Üniversitemizin isteği üzerine sadece kendi imkanlarımızla bir albüm yapmak aslında hiç kolay olmadı, yapılabilir miydi evet, ancak tabiiki daha iyisini de yapabileceğimizi bilmek ayrı bir konu.

Uzun lafın kısası albüm çıktı.

Albümde bir de türkü seslendirdim.

Spotify bağlantısı aşağıda

Sivas Türküleri albüm sunuş yazısı

İlk çağlardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu’nun kadim şehri Sivas bir kültür ve sanat  merkezi olmasının yanı sıra Türk Halk Müziğinin de beşiği olarak kabul edilir.

Coğrafik olarak göç yolları üzerinde bulunması,tarihi ipek yolunun kavşağı konumunda olması ile çok zengin bir kültüre sahip olan Sivas Türkülerin başkenti olarak anılmaktadır.

Aşıklık geleneğinde önemli bir yeri olan Sivas 1931 yılında ilk defa düzenlenen “Türkiye Aşıklar Bayramı”na ev sahipliği yapmış ve nice Aşıkların yurt genelinde tanınmasına vesile olmuştur.

Geleneksel Türk Halk Müziği’nin bugünlere ulaşmasında büyük emeği olan Yurttan Sesler’in kurucusu Muzaffer Sarısözen hocamızın üstün gayretleri ile derlenen ve arşivlenen Türk Halk Müziği repertuarının büyük bir bölümünü Sivas Türküleri oluşturmaktadır.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Alim Yıldız’ın teşvikleri ile hazırladığımız bu çalışma Sivas’ımızın müzikal dokusundan örnekler içermekle birlikte kültürel ve sanatsal değerlerimizin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına hizmet etme hedefiyle oluşturulmuştur.

Başta Üniversitemize ve Rektörümüze, albümde birlikte çalıştığımız sevgili öğrencilerim ve sanatçı arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Bir süredir üzerinde çalıştığım Sultanşehir'den Türküler 10 Seçme Sivas Türküsü albümü yayınlandı. Mesleğim gereği işin hep mutfağında ve eğitim kısmında olmak durumundayım. Bir çok projede kayıt aşamasından tutun aranjör/müzisyen/miks mühendisi hatta elimden geldiğince mastering mühendisi olarak dahi çalıştım ve halen devam ediyorum. Bu anlamda benim için ilk olan bu proje çok kıymetli. Üniversitemizin isteği üzerine sadece kendi imkanlarımızla bir albüm yapmak aslında hiç kolay olmadı, yapılabilir miydi evet, ancak tabiiki daha iyisini de yapabileceğimizi bilmek ayrı bir konu. Uzun lafın kısası albüm çıktı. Albümde bir de türkü seslendirdim. https://youtu.be/JIcNXVqHYac Spotify bağlantısı aşağıda Sivas Türküleri albüm sunuş yazısı İlk çağlardan beri…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Hakkında Kürşat TAYDAŞ

Baba, müzisyen, eğitimci ve teknolojik bir insan.
x

Check Also

MacBook Pro M1 13″

Daha önce aldığım 16″ MacBook Pro’yu yaşadığım ısınma sorunları nedeniyle iade etmiştim.Uzun bir bekleyişten sonra ...

%d blogcu bunu beğendi: