GenelMüzik TeknolojileriOkumak LazımTeknolojik Yenilikler

YAMAHA ile 45 yıl

Yamaha’nın ilk synthesizer’ı SY-1’i üretmesinden bu yana 45 yıl geçti.
O zamandan beri, şirket, her on yılda bir oldukça başarılı modelleri üreterek, synthsizerların tarihinde ikonik makineler haline getirdiği özellikleriyle, bir sentetik gelişim devi haline geldi.
Yamaha Efsanevi CS-80’in zengin, analog sesinden, VL1 ile DX7 ve Sanal Akustik modelleme ile Frekans Modülasyonu sentezinin dijital olarak keşfedilmesi, VL1 ile güçlü iş istasyonlarına ve şu anki MONTAGE ve MO ürün yelpazesine kadar her zaman yeni nesil düşüncelerle dolu, ancak aynı zamanda zengin ve faydalı bir kullanıcı deneyimi sunmak üzere tasarlanmış enstrümanlar sunmak için çaba sarf etmiştir.
İşte Yamaha’nın inanılmaz sayıda synth sürümünün önemli özelliklerinden bazıları. Gördüğünüz gibi, SY, CS, DX, TX, EX ve MOTIF serileriyle Yamaha, 45 yıllık şaşırtıcı bir sentez oluşumuna ve güçlü MONTAGE ve MO serisine kadar Yamaha’nın zengin synth mirası oluşmuştur.

1974 – Yamaha SY1-Sy2

Yamaha’nın ilk ürettiği synthsizer
SY-1, 1974 yılında piyasaya sürüldü.
Bu analog mono synth ADSR dalga biçimi düzenleme ve ön ayarlara sahipti ve o kadar başarılıydı ki SY-2, sadece bir yıl sonra serbest piyasaya sürüldü.

YAMAHA SY1

1976 – CS80

Yamaha’nın en önemli efsanevi CS-80 olan amiral gemisi olan ikinci sentezleyiciydi. Bu sekiz sesli, çift osilatörlü klavye hem ses hem de ağırlık açısından çok güçlü idi.
Gelişmiş zarf jeneratörleri, bir şerit kontrolör ve
önceden ayarlanmış sesleri saklayabilme, bunların hepsi elbette modern synthlerde yaygındır, ancak onlarca yıl önce teknolojinin en üstündeydi ve
nispeten düşük maliyetli olan bu özellikler synth hayranlarını kazandı.
CS- 80, beş yılda en ikonik sentezleyici haline geldi ve Giorgio Moroder, Stevie Wonder ve Daft Punk gibi birçok ünlü kullanıcıya sahip oldu. Vangelis tarafından bestelenen Ridley Scott’un klasik Blade Runner’ı da dahil olmak üzere efsanevi film müzikleri oluşturmak için kullandı.
Bugün Yamaha Reface CS klavyesinde bir sürü CS özelliğini kullanabilirsiniz ama gerçek olanı istiyorsanız, bunun için iyi para vermeyi düşünmelisiniz..

CS80

CS80 Önemli presetler

Reface CS

1983 Yamaha DX7

Yamaha’nın DX serisi, 80’lerde Frekans Modülasyon sentezini yeniden üretti. DX7, Operatör dalga formlarını üretmek için dijital osilatörleri kullanan bir serideki en popüler modeldi ve daha sonra Modülatörler tarafından görkemli sentetikten son derece etkileyici ve akustik – ve bunların arasındaki tüm noktalara kadar değişen sesler oluşturmak için modifiye edildi. Zamanın yeni MIDI teknolojisine kolayca erişebilecek dijital bir mimariye sahip olan DX7 ayrıca ön ayarlara, 16 polifoni notuna ve nispeten uygun fiyat etiketine sahipti. Bu nedenle, Celine ve Whitney piyano destekli baladlarından deneysel Brian Eno ambiyansı üretmeye kadar her şeyi destekleyen büyük bir kullanıcı kitlesinin ilgisini çekti.
ve sonunda tüm zamanların en çok satan sentezleyicilerinden biri haline geldi.

DX7

The TX81Z

Her biri dört Operatör içeren sekiz FM sentezleme eşdeğerini ürettiği için devrimsel bir cihazdı!
Farklı MIDI kanallarında farklı presetlerin çalınabildiği ve tek bir donanım parçasından tüm şarkının oluşturulmasına izin veren multitimbral ve multi-tone özellikleri ile ilklerden biriydi.

1989 – SY77

Yamaha SY77 güçlendirilmiş bir DX olarak çıktı. ancak Yamaha synth’in geleceğini tanımladı.
FM sentezini aldı ve o zamanın en önemli sample tabanlı sentezleme modeli olan AWM (Advanced Wave Memory) ile birleştirdi
Sonra bir sequencer, efektler ve daha birçok özellik ekledi.
Yamaha böylece ST77 yi synth mücevherlerinden biri haline getirmeyi ve temelde günümüzün Yamaha MO synth workstationlar için şablonunu hazırlayan bir klavyeyi sundu..

1996 – CS1X

90’lı yılların ortalarında sanal-analog sentezlerde bir patlama oldu ve Yamaha CS1x bu alanda büyük bir başarıydı. Dijital AWM2 motorunu hala bir ses kaynağı olarak kullanıyordu, ancak uygulamalı ses kontrol cihazları bize bu önemli filtre parametrelerine erişme imkanı sağladı, bu yüzden analog gerçekçilik konusunda lider oldu.

CS1X

1994- Yamaha VL1

VL1 tamamen fiziksel modelleme üzerine kurulu bir synth idi ve Yamaha’nın Virtual Acoustic teknolojisini kullanarak şaşırtıcı brass, nefesli ve telli çalgılar yarattı. Sadece bu değil, aynı zamanda daha karmaşık atmosferler ve tamamen yabancı dokular üretebiliyor ve Sanal Akustik özelliklerinin çoğu benzeri görülmemiş düzeyde performans gücü için harici MIDI kontrolörleri tarafından kontrol edilebiliyordu.
Bu son teknoloji işleme birçok üretici tarafından araştırıldı
Güçlü elektro gitar seslerinden VA teknolojisinden devasa dans baslarına kadar her şeyi yeniden canlandıracaktı. VL1, hepsi VA’nın sesini daha yüksek seviyelere çıkaran VL1m ve VL7 gibi daha fazla Sanal Akustik Yamaha modeline yol açtı.

1998-EX5

EX5, 1990’larda Yamaha’nın geliştirdiği sentez teknolojisinin en iyisini sergileyen bir klavyeydi. SY klavye çeşitleri arasında popüler hale gelen güçlü bir örnek bazlı sentez olan AWM2 (Advanced Wave Memory) ton jenerasyonunu içeriyordu. Ayrıca, Yamaha’nın ilk sanal-analog sentezi AN1x için “analog fiziksel modelleme kontrol sentezleyicisi” olarak geliştirilen çığır açan VL1 synth ve AN (Analog Analog Physical Modelling) özelliklerine sahip VA (Virtual Acoustic) modellemesi de vardı.
Efsanevi üç Yamaha sentezleyicisinin ton üretme gücünü dahil etmek yeterli değildi, EX5 tamamen yeni bir Formulated Digital Sound Processing (FDSP) ton üretecine ve entegre bir örnekleyiciye sahipti. Yamaha ayrıca kullanıcılara birçok synth motoruna sınırsız erişim sağlamak için klavyeye bol miktarda kontrolör ekledi, bu yüzden EX5 iki mod tekerleği, Pitch bend ve bir ribbon kontrolöre, ayrıca altı döner kontrolöre sahipti, geniş bir ekranı da vardı. Bu 128 polifoni notuna ve tam özellikli bir sequencera eklenmiş ve EX5 yalnızca bir “En İyi” Yamaha synth değil, şirketin gelecek yıllar boyunca piyasaya sürdüğü synth sürümleri için zemin hazırlayan tam teşekküllü bir iş istasyonuydu.

2011 MOTIF XF

Yamaha, çok miktarda iş istasyonu gücü sağlamak ve artık birçok kayıt stüdyosunun merkezi haline gelen bilgisayarlarla bütünleşmek için MOTIF serisini geliştirdi.
Özünde, MOTIF serisi, yüksek kaliteli ton üretimi için AWM2, real-time sample manipulation için bir Integrated Sampling Sequencer (ISS) ve ayrıca sequencer, sample import ve export dahil olmak üzere diğer özellikler gibi teknolojide en iyisini kullandı.
Etkileri. XF, dalga ROM’unu iki katına çıkarırken, örnekleme için 128 MB Flash RAM ekleyerek daha fazla ses ekledi. Arkasında 15 yıllık gelişme ile MOTIF, bir workstation olarak Yamaha tarafından rafine edildi ve dünya genelinde yüz binlerce müzisyen için tercih edilen bir klavye haline geldi.

2016 Yamaha Montage

MOTIF’ten sekiz kat daha genişletilmiş bir AWM2 ses motoru ve aynı zamanda ünlü FM konseptini çok fazla güncelleyen bir FM2 motoru içeren Montage neredeyse kusursuz.. DAW benzeri bir kullanım deneyimi ve inanılmaz kolay kullanımlı sunan devasa bir dokunmatik ekran var. Bununla, bir performans içindeki 16 sesin her biri için dört otomasyon imkanı vardır, böylece şarkılarınız dinamik ve hareketle canlanabilir. En yeni efektleri, aynı anda 128 parametreye kadar kontrol sağlayan ve uygulamalı performans seçeneklerinin bir sürü kontrolünü sağlayan bir Süper Düğme ekleyin ve bu, yeni bir MO klavye dizisini başlatmaya yetecek kadar büyük bir sentezleyicidir. MONTAGE, oldukça basit, mükemmel bir iş istasyonu ve zaten Yamaha synth hikayesinin bir sonraki heyecan verici bölümünü oluşturmaya başladı.

Kaynak: MusicTech November2019

Yazını sonuna bir liste bırakalım

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: