AppleBLOGTeknolojik Yenilikler

Yeni MacBook Pro

Apple 27 Ekim 2016 tarihli “Hello Again” etkinliğinde yeni MacBook Pro tanıtımını yaptı.

 

_92118509_ae30ea08-e1ac-4e9f-ac44-4a0247ea80af

Ana odak Yeni MacBook Pro ve touch bar

Apple notebooklarının üzerinden 25 yıl geçmiş ve ilk ürünü powerbook ile biraz da dalga geçer bir hava içerisinde kısa bir video yayınlandı.

 

 

 

Her etkinlikte olduğu gibi %17 daha ince %20 daha az alan kaplıyor vs. gibi detaylardan sonra asıl konu Touch Bar isimli yeni özelliğe geldi.

Touch Bar

_92118509_ae30ea08-e1ac-4e9f-ac44-4a0247ea80af

Apple şöyle diyor ;

Klavye üzerinde yerleşik olarak bulunan Multi-Touch özellikli bu cam şerit sayesinde dilediğiniz zaman dilediğiniz araçlara anında erişebiliyorsunuz. Yeni MacBook Pro çığır açıcı fikirlerle dolu.

Ve şimdi fikirlerinize eşlik etmek için sizi bekliyor.

ve ekliyor

Touch Bar, o an işinize en çok yarayacak araçları doğrudan klavyenize taşıyor.2 Üstelik, kullanmakta olduğunuz uygulamaya göre araçları otomatik olarak değiştiriyor, işinizi daha da kolaylaştırıyor. Touch Bar üzerinde gördüğünüz her şey çok tanıdık. Yani onu kullanırken hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Kısayolları, emoji’leri ve çok daha fazlasını tek dokunuşla seçebilirsiniz. Bir videoyu tam ekran görüntülerken videonun zaman akışında hızla gezinebilir, fotoğraflarınıza göz atabilir ve onları düzenleyebilirsiniz. Ve oturum açmanın en hızlı yolu olan Touch ID özelliği de şimdi Mac’te sizinle.

Touch Bar ve Touch id özellikleri mükemmel tasarlanmış. Özellikle parmak izi okuyucu (kullanıcı değişimi yapması harika) sürekli şifre girmek sorununa çözüm olacak.

capto_capture-2016-10-28_08-27-04_o%cc%88s capto_capture-2016-10-28_08-26-48_o%cc%88s

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Touch id için T1 çipi , ekran kalitesi, depolama , bellek hızlarında artışlar gibi konularla detaylar açıklandı. Apple’ın kendi uygulamaları güncelllendi ve touch bar ile uyumlu hale getirildi.

capto_capture-2016-10-28_08-26-27_os

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ses kısmında geliştirmeler var, daha güçlü ses .

capto_capture-2016-10-28_08-14-56_os

 

Dj Karim Morsy  touch bar ile küçük bir gösteri yaptı. Algoriddim DJ Pro yazılımı gösterildi.samples-dj-pro-640x285

Aynı anda 2 tane LG Ultrafine 5K ekran ile bağlayabilirsiniz dediler. Böylece Apple ekranlara da tamamen veda ettik sanırım

macbook-pro-lg-5k-display-1024x628

Tunderbolt 3

Apple bu konuda birçok şey söylüyor, yine radikal bir kara ile karşıkarşıyayız. Kısaca herşey artık dönüştürücü kablolarla bağlanacak. Hatta iPhone7 bile mevcut kablo ile yeni macbook pro ya bağlanamıyor. Yeni bir kablo almak veya dönüştürücü almak gerekiyor.

capto_capture-2016-10-28_08-21-03_os

 

Hiç bahsetmediler ama yeni nesil lightning bağlantılı kulaklıkları dahi dönüştürücü olmadan kullanamayacağız.

Yine de Apple ne demiş bir bakalım ;

Thunderbolt 3, olağanüstü hızı ve çok yönlülüğüyle teknoloji harikası bir bağlantı noktası. Thunderbolt 2’nin iki katı kadar bant genişliğiyle şarj, video ve veri aktarımını tek bir kompakt konnektörde bir araya getiriyor. Ve USB-C entegrasyonu ile, Thunderbolt hızına pratik kullanım özellikleri de eklendiğinde ortaya tam anlamıyla evrensel bir bağlantı noktası çıkıyor.

40 Gbps’ye kadar, yani Thunderbolt 2’den iki kat, USB 3’ten sekiz kat daha hızlı veri aktarımına olanak veren Thunderbolt 3; tüm dock, ekran ve aygıtlara en hızlı bağlantıyı sağlıyor. Ayrıca, papatya dizilimini kullanarak hub veya anahtara ihtiyaç duymadan tek bir bağlantı noktası aracılığıyla altı adede kadar Thunderbolt özellikli aygıt da bağlayabiliyorsunuz. Böylece bilgisayarınıza bir depolama aygıtı ve ardından depolama aygıtınıza bir ekran bağladığınızda, tümü gerektiği gibi, güçlü işlem hacmiyle çalışıyor.2

Thunderbolt 2’nin iki katı kadar ekran bant genişliği sağlayan Thunderbolt 3, iki adet 4K ekran veya bir adet 5K bağlantısını destekliyor. Yeni 15 inç MacBook Pro’daki iki adet Thunderbolt denetleyicisi ile, grafikleri çift 5K ekrana göndererek yüksek çözünürlüklü mükemmel fotoğraflar ve video kurgu düzeni elde edebiliyorsunuz. Thunderbolt 3 ayrıca, DisplayPort ve Mini DisplayPort bağlantısına sahip tüm ekranlara yerel olarak bağlanıyor ve adaptör aracılığıyla HDMI ve VGA ekran bağlantılarını da destekliyor.

Thunderbolt 3 ile, tek bir USB-C bağlantı noktası

iki yönlü olarak güç iletimi yapabiliyor. Bu sayede,

aynı bağlantı noktası aracılığıyla bir aygıtı şarj

edebiliyor veya aygıtın bilgisayarınızı şarj etmesini sağlayabiliyorsunuz. Ve 100 watt’a kadar güç iletimi sayesinde, tek bir kabloyla hem bir dock veya ekran bağlayabiliyor hem de aynı anda MacBook Pro’nuzu şarj edebiliyorsunuz.

USB-C teknolojisine sahip Thunderbolt 3, tam anlamıyla evrensel bir bağlantı noktası.

Bir adaptör veya kablo yardımıyla, mevcut Thunderbolt 2 aygıtlarınız dahil

tüm aygıtlarınızı bağlayabilirsiniz.

Fiyatlar el yakıyor.Araya bir tane de touch bar olmayan model yerleştirmişler, ne olur ne olmaz diye.En ucuzu o.

capto_capture-2016-10-28_08-31-48_os capto_capture-2016-10-28_08-31-30_os capto_capture-2016-10-28_08-31-05_os

Okuduğunuz için teşekkürler, görüşlerinizi yorum alanına yazabilirsiniz.

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: