Apple

iPhone 10 Yaşında

iPhone 10 Yaşında

Bundan tam 1o yıl önce bugün yani 29 Haziran 2007 tarihinde Apple’ın akıllı telefonu iPhone raflarda yerini aldı.
Tüm ürünlerinden olduğu gibi Apple iPhone ile yeni bir sanayi devrimi başlatmış oldu.
9 Ocak 2007 tarihinde San Francisco’da bulunan Moscone Center’da firmanın efsanevi CEO’su Steve Jobs iphone’un ilk tanıtımını yapmış ve “Telefonu yeniden keşfediyoruz” demişti. Ancak dünyayı değiştiren bu yeni ürünün raflarda yerini alması altı sonra gerçekleşti.

Apple Temmuz 2007’den bu yana bir milyardan fazla iphone satışı gerçekleştirdi. Firma asıl yükselişini ise 2008 yılında kurduğu sanal platform Apple Store ile sağladı.

 

iPhone – 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[box type=”shadow” align=”alignright” class=”” width=””]İlk iPhone modeli 29 Haziran 2007 tarihinde satışa sunuldu. 2G bağlantı teknolojisini kullanan iPhone modeli 3,5 inç cam ve multi-touch ekranı ile büyük ilgi gördü. 11,6 mm kalınlığındaki ilk iPhone’un üzerinde 5 adet düğme ve krom kaplama metal bir çerçeve bulunuyordu. İlk iPhone modeli 135 gram ağırlığa sahipti. iPhone Original olarak isimlendirilen ilk iPhone modeli 6 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı.[/box]

iPhone 3G – 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]iPhone ailesinin ikinci kuşağını temsil eden iPhone 3G modeli 9 Haziran 2008 tarihinde San Francisco’da düzenlenen WWDC konferansında tanıtıldı. 2 mp kamerası olan iPhone 3G görüntülü konuşma, MMS desteğine sahip olmadığı için çok eleştiri aldı.[/box]
[box type=”shadow” align=”alignright” class=”” width=””]3G’nin satışına başlanmasıyla birlikte uygulama mağazası da 50.000 uygulamayla kullanıcılara sunuldu. 8 GB ve 16 GB depolama kapasitesine göre iki farklı versiyonla karşımıza çıkan iPhone 3G; 199 ve 299 dolar fiyat etiketiyle raflardaki yerini aldı. Sadece 3 gün içerisinde yani 14 Haziran’a kadar 1 milyon satış rakamına ulaşan iPhone 3G, bu başarısıyla SDK ve MobileMe’nin de hayatımıza girmesini sağladı. Yıl sonunda Apple’ın uygulama mağazında 3,000 uygulama vardı ve firma hisse fiyatını 90 bin dolar olarak açıkladı.[/box]

iPhone 3GS – 2009

 

 

 

 

 

 

2008’de piyasaya sürülen ikinci iPhone, ilk iPhone’un en önemli eksikleri olan 3G bağlantısını ve App Store’u kapatmıştı. App Store’un faaliyete geçmesiyle birlikte geliştiriciler kendi uygulamalarını hazırlamaya başlamıştı. Kullanışlı uygulamalar ve eğlenceli oyunların ortaya çıkışı da App Store’un değerini artırmıştı. Push e-posta desteği ve GPS navigasyonu da iPhone 3G’nin getirdikleri arasında yer alıyordu.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]Steve Jobs, 19 Haziran’da kullanıcılara sunulan iPhone 3GS’in tanıtımında sağlık problemleri nedeniyle bulunamadı. iPhone akıllı telefon ailesinin belki de en güçlü üyelerinden olan 3GS’in 16 GB’lık modeli 199 dolar, 32 GB’lık modeliyse 299 dolar fiyatla kullanıcılara sunuldu. Satışa sunulduktan yalnızca 2 gün sonra yani 21 Haziran’da 1 milyon satış rakamına ulaşmayı başaran 3GS, en hızlı satılan iPhone olma ünvanını kazandı. Yıl sonunda tam 100 bin uygulamaya ev sahipliği yapan Apple App Store kullanıcıları cezbederken, Apple hisse fiyatını 200 bin dolar olarak açıklayarak gövde gösterisi yaptı.[/box]

iPhone 4 – 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

iPhone 4 ile birlikte Apple tasarımda gözle görülür değişikliklere gitti. Paslanmaz çelik ve cam kullanılan materyaller arasına girerken, yuvarlatılmış köşelerle telefon daha kare bir görünüme kavuştu. Dünyanın en ince akıllı telefonu olarak lanse edilen cihazda Apple ilk kez Retina ekran kullandı. FaceTime’ı hayatımıza sokan iPhone 4, çoklu görev özelliklerini hayata geçiren iOS 4 ile yüklü olarak gelmişti.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]24 Haziran’da kullanıcılara sunulan iPhone 4, kayıp prototipleri ve donanımsal hatalarıyla bir hayli konuşuldu. Önsiparişle tam 600 bin adet satılan iPhone 4’ün 16 GB’lık modeli 199 dolar, 32 GB’lık modeliyse 299 dolar fiyat etiketine sahipti.[/box]

iPhone 4S – 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

iPhone ailesinin beşinci kuşak temsilcisi 4S modelinin tanıtımı 4 Ekim 2011 tarihinde “The most amazing iPhone yet” (Halen en şaşırtıcı iPhone) sloganı ile yapıldı. Piyasaya çıkış tarihi ise 14 Ekim 2011.

[box type=”shadow” align=”alignright” class=”” width=””]Phone 4S görünüm olarak iPhone 4’ün birebir aynısı, iPhone 4’e göre 2 gram daha ağır. iPhone 4S iPad 2’de de kullanılan A5 işlemcisine sahip. iPhone 4’e göre 2 kat daha hızlı kullanılan çift çekirdekli grafik işlemci sayesinde iPhone 4’den yüzde 73 daha güçlü grafik performansına sahip iPhone 4 modelinde yaşanılan anten problemi 4S modelinde giderildi. Phone 4S iOS 5 işletim sistemi ile birlikte iCloud ve Siri gibi yeni özelliklere de sahip. iPhone 4 modelinde olduğu gibi siyah ve beyaz renklerde üretildi.[/box]

iPhone 5 – 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 inçlik ekranı 326 ppi ve retina display özelliğe sahip. iPhone 5 çift çekirdekli A6 çipsete sahip. iOS 6 işletim sistemi yüklü olarak satışa sunuldu. iPhone 4S modelinde olduğu gibi siyah ve beyaz renklerde üretildi.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]Apple, iPhone 5 ile bir kez daha tasarımda önemli bir değişikliğe gitti ve ekran boyutunu 4 inçe yükseltti. Ana materyal olarak alüminyumun tercih edilmesi ise telefonun daha ince ama daha dayanıklı hâle gelmesine olanak sağladı. Şirket, iPhone 5 ile birlikte Lightning girişini mobil cihazlarında kullanmaya başladı.[/box]

iPhone 5c – 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

iPhone ailesinin orta seviye ilk telefonu olan 5C modelinin tanıtımı iPhone 5S gibi 10 Eylül 2013 tarihinde yapıldı. Piyasaya çıkış tarihi ise 20 Eylül 2013.

5 farklı renk seçeneğiyle satışa sunulan iPhone 5C’de yeşil, beyaz, mavi, kırmızı ve sarı renk seçenekleri mevcut.

4 inç büyüklüğünde retina ekrana sahip olan iPhone 5C’nin bu ekranı 640 x 1136 piksel çözünürlük sunuyor.

iPhone 5’te kullanılan A6 işlemciden gücünü alan ucuz iPhone modeli 1GB da RAM’e sahip. iPhone 5C, iPhone 5S gibi yeni iOS 7 işlemciyi çalıştırıyor.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]Apple, 2013’te ilk defa iki iPhone’u birden piyasaya sürdü. Söz konusu iki telefon arasında daha ucuz seçenek olan iPhone 5c, renkli polikarbon kasasında iPhone 5’te bulunan bileşenleri barındırıyordu.[/box]

iPhone 5S – 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Phone ailesinin yedinci kuşak temsilcisi 5S modelinin tanıtımı 10 Eylül 2013 tarihinde yapıldı. Piyasaya çıkış tarihi ise 20 Eylül 2013.

Tasarım açısından iPhone 5’e benzeyen iPhone 5S, altın, gri ve “uzay grisi” renk seçenekleriyle satışa çıktı.

4 inç büyüklüğünde retina ekrana sahip olan cihazın 326ppi piksel yoğunluğu bulunuyor. Cihazın en büyük farklılıklarından birisi de büyük yeniliklere sahip yeni mobil işletim sistemi iOS 7’ye sahip olması.

iPhone 5S, A7 işlemciye sahip. Bunların dışında iPhone 5S, 64 bit işlemcili ilk ve tek akıllı telefon oldu.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]Apple’ın 2013’te tanıttığı bir diğer telefon olan iPhone 5s ise iPhone 5 ile neredeyse aynı görüntüye sahip olsa da, yeni renk seçeneklerini beraberinde getirmişti. Ana ekran tuşuna Touch ID adı verilen parmak izi tarayıcısının yerleştirilmesi ve ilk defa 64-bit bir işlemcinin kullanılması, iPhone 5s’in sunduğu önemli yenilikler olmuştu. iPhone 5s kutusundan görsel anlamda ciddi değişiklikler getiren iOS 7 yüklü olarak çıkmıştı.[/box]

iPhone 6 – 6Plus – 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

iPhone 6

iPhone ailesinin ekran anlamda önceki modellere oranla büyük versiyonu iPhone 6, 9 Eylül 2014’te tanıtıldı.
Piyasaya çıkış tarihi ise 19 Eylül 2014.

Apple Pay isimli yeni bir ödeme sistemiyle gelen iPhone 6, bunun yanında diğer özellikleriyle de bir hayli etkileyiciydi.

4.7 inç büyüklüğünde IPS LCD ekrana sahip olan iPhone 6’nın bu ekranı 750 x 1334 piksel çözünürlük sunuyordu.

iPhone 6’da Apple’ın yeni A8 yongası bulunuyordu ve bunun yanında 1GB da RAM bulunuyor. iPhone 6, iOS 8 işletim sistemine sahipti.

iPhone 6 Plus

iPhone ailesinin şimdiye kadarki en büyük ekranlı modeli olan iPhone 6, 9 Eylül 2014’te tanıtıldı. Piyasaya çıkış tarihi ise 19 Eylül 2014.Üst seviye özelliklere sahip olan cihaz, iPhone 6’nın hemen her anlamda biraz daha üstün versiyonu gibi.

5.5 inç büyüklüğünde IPS LCD ekrana sahip olan iPhone 6 Plus’ın bu ekranı 1080 x 1920 piksel çözünürlük sunuyor.

iPhone 6 Plus’da Apple’ın yeni A8 yongası bulunuyor ve bunun yanında 2GB RAM yer alıyor. iPhone 6 Plus, iOS 8 işletim sistemine sahip.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]Apple, 2014’te kendisi için radikal bir adım attı ve 4.7 inç ekranlı iPhone 6 ile 5.5 inç ekranlı iPhone 6 Plus’ı piyasaya sürdü. Yeni ve kavisli tasarımıyla dikkat çeken yeni cihazlar; mobil ödemeler için NFC desteği, daha hızlı işlemci ve gelişmiş kameralar gibi yenilikler sunmuştu. Kolaylıkla bükülebilmeleri ise Apple’ın daha büyük ve hafif telefonlarının selefleri kadar dayanıklı olmadığını düşündürmüştü.[/box]

iPhone 6s – 6s Plus – 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

Apple “s” geleneğini 2015’te de bozmadı ve telefonlarında büyük görsel değişikliklere gitmedi. Sadece telefonun camını ve alüminyum kasasını güçlendirmekle yetindi. Asıl dikkat çeken değişim ise basınç hassasiyetine sahip 3D Touch destekli ekranın ve Live Photos özelliğinin sunulması olmuştu.

iPhone SE – 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hem küçük, hem de güçten ödün vermeyen bir iPhone hayal edenlerin dilekleri bugün iPhone SE ile kabul oldu. iPhone 5S’nin gövdesine sahip telefonun içerisinde iPhone 6S’in bileşenleri bulunuyor.

12 megapiksellik yeni kamera, 4K video kaydedebiliyor. Kameranın iPhone 6S ve 6S Plus’takiyle aynı olduğu söyleniyor. Kamera, hareketli fotoğraf yakalama işevi Live Photos’u da destekliyor.

iPhone SE, iPhone 6S gibi ekran yoluyla flaş desteği sunuyor. Yani ön kamerayla fotoğrafınızı çekerken ekranı beyazlatarak yüzünüzü aydınlatabiliyor.

iPhone 7 – 7 Plus – 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

iPhone 7 ve 7 Plus’ta görsel anlamda köklü değişikliklerden uzak duran Apple, yine de bazı kayda değer hamleler yapmaktan geri kalmadı. Telefonları suya dayanıklı hâle getiren şirket, Plus versiyona çift arka kamera yerleştirdi. Mekanik ana ekran tuşunu da değiştiren ve daha dijital bir yapıya sokan Apple’ın en tartışmalı hamlesi ise kulaklık jakını kaldırması oldu.

Dedikodular

iPhone 8 için geri sayım devam ederken bazı sızıntılar başladı.

Bana en tutarlı gelen arka kameranın dik konumlandırılması, bütünleşik tasarım ve ekranın altında yer alan parmak izi okuyucu.

Aşağıdaki görsellerden ortadakinin şansı yüksek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak olarak scroll dergisi ve webtekno sitelerinden faydalandım. Malum Wiki iptal.

Bu yazının şarkısı ;

 

 

 

 

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: