BLOG

macOS 13 Ventura

macOS 13 Ventura için sayılı günler kaldı. Genelde Public beta çıktığı zaman en azından MacBook’u update eder incelerim ama bu sefer beklemeyi tercih ettim. Malum M1 ile ilgili bazı konular, yazılım uyumsuzluğu gibi sorunlar çıkabilir diye beklemedeyim. Golden Master sürümü çıkınca dayanamama sanırım.

Ventura ile neler geliyor neler değişecek kısaca bir göz attım ve bunu sizlerle paylaşıyorum.

Apple’ın basın açıklaması ile başlayalım;

BASIN AÇIKLAMASI — Cupertino, California — Apple bugün, Mac deneyimini yepyeni bir düzeye taşıyan, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en son sürümü macOS Ventura’nın önizlemesini yaptı. Stage Manager, Mac kullanıcılarına uygulamalar ve pencereler arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yaparken önlerindeki göreve odaklanmaları için yepyeni bir yol sunuyor. Devamlılık Kamerası, daha önce hiç mümkün olmayan şeyleri yapmak için iPhone’u Mac’te web kamerası olarak kullanıyor ve Handoff’un FaceTime’a gelmesiyle kullanıcılar iPhone veya iPad’lerinde bir FaceTime araması başlatıp akıcı bir şekilde Mac’lerine aktarabiliyor. Mail ve Mesajlar, uygulamaları her zamankinden daha iyi hale getiren harika yeni özelliklerle birlikte geliyor. Mac’te dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari ise geçiş anahtarlarıyla parolasız bir geleceğe öncülük ediyor. Apple Silicon’un gücü ve popülaritesi ve Metal 3’teki yeni geliştirici araçlarıyla Mac’te oyun oynamak hiç bu kadar iyi olmamıştı.

Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi:
macOS Ventura, Mac deneyimini daha da iyi hale getirmeye yardımcı olan güçlü özellikler ve yeni yenilikler içeriyor. Stage Manager gibi yeni araçlar, görevlere odaklanmayı ve uygulamalar ile pencereler arasında her zamankinden daha kolay ve hızlı geçiş yapmayı sağlar ve Devamlılık Kamerası, Masa Görünümü, Studio Light ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Mac’lere yeni video konferans özellikleri getirir. Mesajlar’daki yararlı yeni özellikler, Mail’deki en son arama teknolojileri ve Spotlight için güncellenmiş bir tasarımla Ventura’nın sunabileceği çok şey var ve müşterilerin Mac’lerini kullanma yöntemlerinin çoğunu zenginleştiriyor.

Stage Manager


Uygulamalar ve Pencereler Arasında Çalışmanın Yeni Bir Yolu

Stage Manager, kullanıcıların işlerine konsantre olabilmeleri ve her şeyi tek bir bakışta görebilmeleri için açık uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenler. Kullanıcıların çalıştığı geçerli pencere ortada belirgin bir şekilde görüntülenir ve diğer açık pencereler sol tarafta görünür, böylece görevler arasında hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabilirler. Kullanıcılar ayrıca farklı uygulamalar gerektiren belirli görevler veya projeler üzerinde çalışırken pencereleri birlikte gruplandırabilir. Stage Manager, Mission Control ve Spaces’da dahil olmak üzere diğer macOS pencere yönetim araçlarıyla birlikte çalışır ve kullanıcılar artık tek bir tıklamayla masaüstüne kolayca ulaşabilir.

Süreklilikle Birlikte Çalışan Apple Aygıtları
Devamlılık Kamerası artık Mac müşterilerine iPhone’larını web kamerası olarak kullanma olanağı sunuyor ve web kamerasında daha önce hiç mümkün olmayan yeni özelliklerin kilidini açıyor. Devamlılık’ın gücüyle Mac, iPhone’daki kamerayı yakındayken uyandırmaya veya seçmeye gerek kalmadan otomatik olarak tanıyıp kullanabilir ve hatta daha fazla esneklik için Mac’e kablosuz olarak bağlanabilir. Devamlılık Kamerası, Center Stage, Portre modu ve yeni Studio Light dahil olmak üzere tüm Mac bilgisayarlara yenilikçi özellikler sunar ve arka planı karartırken kullanıcının yüzünü güzel bir şekilde aydınlatır. Ayrıca, Devamlılık Kamerası iPhone’daki Ultra Geniş kameraya dokunarak kullanıcının yüzünü ve masasının tepeden görünümünü aynı anda gösteren Masa Görünümü’nü etkinleştiriyor – DIY videoları oluşturmak, FaceTime üzerinden eskizleri göstermek ve çok daha fazlası için harika.

Handoff şimdi FaceTime’a geliyor ve kullanıcıların bir Apple aygıtında FaceTime araması başlatmasına ve yakındaki başka bir Apple aygıtına sorunsuz bir şekilde aktarmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar iPhone veya iPad’de FaceTime aramasında olabilir, ardından tek bir tıklatmayla aramayı Mac’lerine taşıyabilir veya hareket halindeyken devam etmeleri gerektiğinde Mac’lerinde bir arama başlatıp iPhone veya iPad’e geçebilirler.

Önemli macOS Uygulamaları ve Özelliklerinde Güçlü Güncellemeler
Safari, Mac’teki en hızlı ve en verimli tarama deneyiminin yanı sıra çığır açan gizlilik özellikleri sunuyor. macOS Ventura’da Safari, kullanıcıların birlikte göz atmaları için güçlü ve yeni bir yol sunuyor: Paylaşılan Sekme Grupları ile arkadaşlarınız, aileleriniz ve iş arkadaşlarınız Safari’de en sevdikleri siteleri paylaşabilir ve başkalarının canlı olarak hangi sekmelere baktığını görebilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca paylaşılan bir Başlangıç Sayfasında yer işaretlerinin bir listesini oluşturabilir ve hatta doğrudan Safari’den bir Mesajlar görüşmesi veya FaceTime araması başlatabilir – birlikte bir seyahat planlamak veya bir projeyi araştırmak için mükemmel seçenekler bunlar.

Mail : Son yıllarda yapılan en büyük arama revizyonunda, Mail artık daha alakalı, doğru ve eksiksiz sonuçlar sunmak için en gelişmiş teknikleri kullanıyor. Kullanıcılar, son e-postalar, kişiler, belgeler, fotoğraflar ve daha fazlası dahil olmak üzere aramaya tıkladıkları anda, yazmaya başlamadan önce aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilirler. Kullanıcılar ayrıca gönder’e bastıktan sonra e-postaları planlayabilir ve hatta teslimatı iptal edebilir ve Mail artık iletilerinde ek veya cc’d alıcısı gibi öğelerin eksik olup olmadığını akıllı bir şekilde algılar. Mail’de, kullanıcılar belirli bir tarih ve saatte bir iletiye geri dönmek için anımsatıcılar ayarlayabilir ve yanıt gelmediğinde bir e-postayı takip etmek için otomatik öneriler alabilir.

Mac’teki Mesajlar artık son gönderilen bir mesajı düzenleme veya geri alma, bir mesajı okunmadı olarak işaretleme ve hatta yanlışlıkla silinen mesajları kurtarma özelliğini içeriyor. Yeni işbirliği özellikleri, başkalarıyla çalışmayı hızlı ve sorunsuz hale getirir. Artık bir kullanıcı paylaşım sayfasını kullanarak veya sürükleyip bırakarak Mesajlar aracılığıyla bir dosya paylaştığında, bir kopyasını paylaşmayı veya ortak çalışmayı seçebilir. Ortak çalışmayı seçtiklerinde, bir Mesajlar yazışmasındaki herkes otomatik olarak eklenir. Birisi paylaşılan belgede bir düzenleme yaptığında, etkinlik güncellemeleri ileti dizisinin en üstünde görünür. Kullanıcılar ayrıca Mac’lerinden doğrudan Mesajlar’da SharePlay oturumlarına katılabilir, böylece sohbet edebilir ve senkronize deneyimlere katılabilirler.

Spotlight, gezinmeyi kolaylaştıran güncellenmiş bir tasarım, Apple aygıtları arasında daha tutarlı bir deneyim sağlayan yeni özellikler ve dosyaları hızla önizlemek için Quick Look içeriyor. Kullanıcılar artık görüntüleri fotoğraf arşivlerinde, sistem genelinde ve web’de bulabilirler. Fotoğraflarını konuma, kişilere, sahnelere veya nesnelere göre bile arayabilirler ve Canlı Metin, görüntülerin içindeki metne göre arama yapmalarını sağlar. Daha da üretken olmak için kullanıcılar artık Spotlight’tan zamanlayıcı başlatma, yeni bir belge oluşturma veya kısayol çalıştırma gibi eylemler gerçekleştirebilir. Spotlight artık sanatçılar, filmler, aktörler ve TV şovlarının yanı sıra işletmeler ve sporlar için zengin sonuçlar içeriyor. (Tabii ki Türkiye’de hepsi olmayacak)

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi ile kullanıcılar artık ayrı bir fotoğraf arşivi oluşturup en fazla altı aile üyesi arasında paylaşabiliyor, böylece herkes tüm aile fotoğraflarının keyfini çıkarabiliyor. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki mevcut tüm fotoğraflarını paylaşmayı seçebilir veya bir başlangıç tarihine ya da fotoğraflardaki kişilere göre paylaşabilir. Paylaşılan Kitaplıklarını güncel tutmaya yardımcı olmak için kullanıcılar, kitaplıktaki katılımcıları ve seçtikleri diğer kişileri içeren ilgili fotoğraf anlarını paylaşmaya yönelik akıllı öneriler alır. Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki her kullanıcı, herkesin daha eksiksiz aile anlarını yeniden yaşayabilmesi için her kullanıcının Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar’ında görünecek olan paylaşılan fotoğraf ve videoları ekleyebilir, silebilir, düzenleyebilir veya favorilerine ekleyebilir.

Safari’de Daha Güvenli Gezinme
Safari’de gezinmek, daha güvenli, kullanımı kolay ve parolaların yerini alacak şekilde tasarlanmış geçiş anahtarları, yeni nesil kimlik bilgileri ile daha da güvenli. Şifre anahtarları, cihazda kalan ve asla bir web sunucusunda saklanmayan benzersiz dijital anahtarlardır, bu nedenle bilgisayar korsanları bunları sızdıramaz veya kullanıcıları paylaşmaları için kandıramaz. Ortak şifreler, biyometrik doğrulama için Touch ID veya Face ID’yi ve uçtan uca şifreleme ile Mac, iPhone, iPad ve Apple TV arasında eşzamanlamak için iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanarak güvenli bir şekilde giriş yapmayı kolaylaştırır. Ayrıca uygulamalar ve web genelinde de çalışacaklar ve kullanıcılar iPhone’larını kullanarak Apple dışı cihazlardaki web sitelerine veya uygulamalara bile giriş yapabilecekler.

Sürükleyici Oyun Deneyimleri
Apple silikonunun gücü, EA’nın GRID Legends ve Capcom’un Resident Evil Village gibi yeni oyunları da dahil olmak üzere her yeni Mac’in AAA oyunlarını kolaylıkla çalıştırmasını sağlıyor. Apple silikonu iPad’e de güç verdiğinden, oyun geliştiricileri AAA oyunlarını bu yılın ilerleyen zamanlarında hem Mac’e hem de iPad’e gelecek olan Hello Games’ten No Man’s Sky gibi daha fazla kullanıcıya getirebilirler.
Apple platformlarında oyun deneyimine güç veren yazılımın en son sürümü Metal 3, Mac’teki oyun deneyimini yeni zirvelere taşıyan ve Apple silikonunun tüm potansiyelini önümüzdeki yıllarda ortaya çıkaran yeni özellikler sunuyor. MetalFX Upscaling, geliştiricilerin daha az bilgi işlem yoğunluklu kareler kullanarak karmaşık sahneleri hızlı bir şekilde işlemesine ve ardından çözünürlük ölçeklendirme ve zamansal kenar yumuşatma uygulamasına olanak tanır. Sonuç, oyunculara daha duyarlı bir his ve çarpıcı görünen grafikler sağlayan hızlandırılmış performanstır. Oyun geliştiricileri ayrıca, depolamadan GPU’ya daha doğrudan bir yol sağlayarak bekleme süresini en aza indiren yeni bir Hızlı Kaynak Yükleme API’sinden de yararlanır, böylece oyunlar gerçekçi ve sürükleyici bir oyun için geniş dünyalar oluşturmak için gereken yüksek kaliteli dokulara ve geometriye kolayca erişebilir.

macOS Ventura ile Birlikte Daha Fazla Deneyim Geliyor
Canlı Metin, sistemdeki görüntülerdeki metni tanımak için aygıt içi akıllı teknolojileri kullanır ve şimdi duraklatılmış video karelerinin yanı sıra Japonca ve Korece metinler için de destek ekler. Kullanıcılar artık konuyu bir görüntüden kaldırıp başka bir uygulamaya bırakabilir. Ve Visual Look Up, tanıma yeteneklerini artık hayvanları, kuşları, böcekleri, heykelleri ve hatta daha fazla simge yapıyı içerecek şekilde genişletiyor. (Türkçe yok)

Kullanıcıların iPhone’dan bildiği ve sevdiği tüm özelliklere sahip Hava Durumu ve Saat uygulamaları, Mac için optimize edildi.
Yeni erişilebilirlik araçları arasında tüm ses içeriği için Canlı Altyazılar, aramalarda Yazılacak Seslendirme, VoiceOver kullanıcıları için düzeltme okumayı destekleyen Metin Denetleyicisi ve daha fazlası bulunur. (Burada şu an büyük bir hata var seçili metni oku seçeneğindeki eski Siri sesi olan Yelda varken ekran okuyucusunda yeni ses çalışıyor bu hatayı benden başka farkeden varsa mesaj yazsın kutlayalım)

Sistem Ayarları, Sistem Tercihleri’nin yeni adıdır ve gezinmesi daha kolay, iPhone ve iPad kullanıcılarına anında tanıdık gelen yenilenmiş ve kolaylaştırılmış bir tasarımla birlikte gelir.

macOS güvenliği, Mac’i saldırılara karşı daha dirençli hale getiren yeni araçlarla (yeniden başlatma olmadan güvenliği kolayca güncel tutmak için normal güncellemeler arasında çalışan Hızlı Güvenlik Yanıtı) ile daha da güçleniyor.

Kullanılabilirlik
macOS Ventura, bu sonbaharda ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak sunulacak. Uyumlu Mac modelleri de dahil olmak üzere daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin Özellikler değişebilir. Bazı özellikler her bölgede veya dilde kullanılamayabilir.
https://www.apple.com/macos/macos-ventura-preview/

/

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
×
Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas
Kaynak
Apple

Kürşat TAYDAŞ

Müzik teknolojileri, Apple ve yine müzik ve güncel teknolojiler ağırlıklı olarak yazmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum. https://visitmy.bio/kursattaydas

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: