Anasayfa » BLOG » Müzik Teknolojileri » SES KAYIT ve MÜZİK TEKNOLOJİLERİ

SES KAYIT ve MÜZİK TEKNOLOJİLERİ

SES KAYIT ve MÜZİK TEKNOLOJİLERİ
Ufuk Önen / Çitlenbik Yayınları

277593

Ülkemizde Müzik Teknolojisi alanında üniversitelerde bölümler açılmaya devam ediyor. Hali hazırda bulunan bölümler ise mezun veriyor ancak büyük bir sıkıntı olan Türkçe Kaynak boşluğu bu kitapla doldurulmaya başlandı.
Bu kitap Müzik Teknolojisi öğrencileri ve meraklılarına tam bir referans kaynağı olacaktır. Müzik Teknolojisine ilgi duyan herhangi bir kişi roman okur gibi rahatlıkla okuyabilir. Konu başlıklarının seçimi ve anlatımı çok başarılı.
Dileğim bu türdeki yayınların çoğalması hatta alan uzmanlığı yayınlarının yapılması. Yurt dışında olduğu gibi Mix – Mastering – Recording vs. konularında yayınların Türkçe olarak sunulması. Öyleki yayın evlerinin halihazırda başucu kitabı olarak nitelendirilen kitapların çevirilerini yayınlamaları bile bu alana büyük hizmet olacaktır.
Ufuk Önen in bu katkısı için çok teşekkür ediyorum.

Konu başlıkları
01. Ses ve Duyum
02. Sinyal, Kablo ve Konektörler
03. Hoparlör, Amplifikatör ve Akustik
04. Dijital Ses Teknolojisi
05. Mikrofonlar
06. Mikser
07. Kayıt Cihaz ve Formatları
08. Sinyal İşlemciler
09. Kanal Kayıt
10. Kayıt Teknikleri
11. Midi
12. Senkronizasyon
13. Editing, Miks ve Sonrası
14. Görüntü İçin Ses Post-Prodüksiyon
15. Ekler
16. Terimler Sözlüğü
17. Kaynakça
18. Dizin

Yayınevi NOTU : Ses ve müzik kaydı için kolları sıvayan herkesin, işin türüne göre çeşitli zorluklarla karşılaşması gayet doğaldır. Bu zorluklarla hiç karşılaşmamak veya onların üstesinden kolaylıkla gelebilmek için de teknik soruları önceden sormak gerekir: Bu kayıt için nasıl bir mikrofon seçmeliyim, bu mikrofonu nasıl yerleştirmeliyim gibi sorulardan tutun, EQ ayarlarını nasıl yapayım, şu düğme ne işe yarıyor veya dijital teknoloji bana ne türlü olanaklar sunar gibi aklınıza gelebilecek her soruyu cevaplandırmayı kendine amaç edinmiş, yazar Ufuk Önen. Sonuç olarak da ses kayıt ve müzik teknolojilerine ilgi duyan, amatör olsun, profesyonel olsun herkesin faydalanabileceği, pratik ve teorik bilgilerle dolup taşan bir kitap ortaya çıkarmış.

Hakkında Kürşat TAYDAŞ

Baba, müzisyen, eğitimci ve teknolojik bir insan.
x

Check Also

Klanghelm VUMT & VUMT deluxe

Klanghelm VUMT & VUMT deluxe Analog style metering & channel tools. Çok enteresan firma bu ...

%d blogcu bunu beğendi: